×

Wyszukaj artykuł


TOP5 Najlepsze gry planszowe

Redakcja Pinbook | 11-07-2019 | skomentuj

TOP5 Najlepsze gry planszowe

Oceń


O fenomenie gier planszowych pisaliśmy niedawno w naszym artykule – Dlaczego warto grać w gry planszowe? W sklepach znajdziemy setki tytułów, przeznaczonych dla całej rodziny. Jak dokonać właściwego wyboru? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, w oparciu o swoje gusta i zainteresowania. Każda planszówka oferuje bowiem nieco inny model rozgrywki i emocje, które mimowolnie pojawiają się podczas gry. W naszym zestawieniu prezentujemy 5 tytułów, które zyskały grono oddanych fanów na całym świecie. Znajdziesz tu zarówno absolutne klasyki, które szturmem podbiły serca fanów. 

1. Szachy

Absolutny klasyk. Gra wymaga od nas przede wszystkim umiejętności strategicznego myślenia i przewidywania ruchów przeciwnika. Jest znana na całym świecie i uznawana za jedną z dyscyplin sportowych. Wpływ na to ma brak losowości – jedynym elementem, na który gracz nie ma wpływu, jest kolor kierowanych przez niego figur. Zasady nie należą do szczególnie skomplikowanych – wystarczy opanować ruch figur i podstawowy cel gry. Na szachownicy można zagrać także w inną grę strategiczną – warcaby.

  Zobacz także  


2. Monopoly

Jedna z kultowych gier planszowych, którą znaleźć można w tysiącach wariantów. Swojej edycji gry doczekały się chociażby Gra o Tron i Fortnite. Jej zasady są bardzo proste i świetnie sprawdzają się przy wieczorach spędzonych w gronie rodziny. Gracze dysponują konkretną sumą pieniędzy – kupują za nie działki, na których budować można nieruchomości. Gra polega na gromadzeniu gotówki w oparciu o posiadany kapitał, który należy umiejętnie mnożyć kosztem innych graczy. 

3. Scrabble

Coś dla miłośników układania słów i pomysłowych połączeń. Jednocześnie przy tej grze może bawić się nawet czwórka graczy. Losują oni litery i za ich pomocą muszą umiejętnie układać wyrazy, które przekładają się na liczbę zdobytych punktów. Pamiętać należy, że każde kolejne słowo musi posiadać wspólny element z jednym z już ułożonych wyrazów. Niektóre pola są też szczególnie premiowane i zapewniają bonus do całkowitej punktacji gracza. 

  Zobacz także  


4. Talisman - Magia i Miecz

Jedna z gier planszowych, która czerpie pełnymi garściami z tradycyjnych tekstowych gier RPG. Gracz wciela się w wylosowaną klasę postaci, z których każda posiada unikalne cechy i umiejętności. Przemierzając świat musi stawiać ona czoła potworom i przygodom. Gracz zdobywa doświadczenie, umiejętności, pieniądze i przedmioty, które pomagają mu w walce z przeciwnościami losu, innymi graczami i osiągnięciu końcowego zwycięstwa.

5. Yenga

Nie jest to klasyczna gra planszowa, jednak z pewnością może zapewnić długie godziny zabawy. Cała gra to właściwie zestaw drewnianych klocków, które tworzą po ułożeniu wieżę i ściśle do siebie przylegają. Zadaniem każdego z graczy jest turowe wyciąganie po jednym z klocków tak, aby cała konstrukcja się nie zawaliła. Wyciągnięty element należy umieścić na jej szczycie. Przegrywa ten, po którego kolejce wieża runie. Banalne zasady są zrównoważone przez konieczność używania jedynie jednej dłoni i maksymalnego skupienia  na każdym ruchu.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: