×

Wyszukaj artykuł


Na każdą okazję, dla każdej kobiety. Mała czarna

Redakcja Pinbook | 20-12-2019 | skomentuj

Na każdą okazję, dla każdej kobiety. Mała czarna

Oceń


Skromna, ponadczasowa i... rewolucyjna. Wiele kobiet nie wyobraża sobie swojej szafy bez tej prostej sukienki, która w swoim czasie zmieniła oblicze mody. Na czym polega fenomen małej czarnej?

  Zobacz także  


Elegancka awangarda

Czerń w kulturze europejskiej budzi skojarzenia z żałobą i śmiercią. Tak było aż do lat 20. XX wieku – noszenie czarnego stroju na co dzień uważano wówczas za nieprzyzwoite. Za nadanie czerni nowego znaczenia odpowiedzialna jest Coco Chanel, dążąca do skojarzenia jej z elegancją, wyrafinowaniem, a przede wszystkim nienagannym stylem. Cel został osiągnięty m.in. przy pomocy awangardowej jak na tamtej czasy krótkiej sukienki. Chanel radykalnie skróciła noszone do tej pory suknie, lansując od tej pory długość do kolan. Pierwszy szkic małej czarnej przedstawiał sukienkę z długimi rękawami, dyskretnie ozdobioną jedynie skromnym sznurem pereł. Największą popularność zdobył jednak jeden z późniejszych modeli, do dziś uważany za modową klasykę.

Mała czarna na ekranie

Projekt powstał w latach 50. w pracowni Huberta de Givenchy, uzdolnionego projektanta mody i kostiumografa, na potrzeby filmu „Śniadanie u Tiffany'ego”. Sukienka miała skromny, okrągły dekolt, subtelne ramiączka oraz ozdobne wycięcia na plecach. Nosiła ją grana przez Audrey Hepburn filmowa Holly Golightly, dziś jedna z ikon amerykańskiej kultury. Mała czarna zaprezentowana w filmie stała się klasykiem, o czym najlepiej świadczą jej późniejsze losy – w 2006 roku została sprzedana za niebagatelną sumę 410 000 funtów.

  Zobacz także  


Za co uwielbiamy małą czarną?

Kobiety pokochały tę sukienkę za uniwersalność. Na jej podstawie można stworzyć wiele różnorodnych kreacji. Po dobraniu odpowiedniej biżuterii stanie się suknią na eleganckie przyjęcie, a uzupełniona o żakiet – stylowym strojem do biura. W małej czarnej doskonale wygląda każda kobieta, niezależnie od typu sylwetki. To po prostu strój idealny, uniwersalny, świetnie sprawdzający się podczas dowolnej okazji. Nic więc dziwnego, że – choć skromna – mała czarna na stałe podbiła świat mody.

Na czerwony dywan i na co dzień

Mała czarna świetnie prezentuje się nie tylko na ekranie (choć branża filmowa pokochała ją szczególnie w erze technikoloru, gdy czerń najłatwiej było odwzorować), ale także na wybiegach czy na czerwonym dywanie. Swoje wariacje na temat klasycznej sukienki przedstawiają najwięksi projektanci. Mała czarna może bowiem występować w wielu różnych wariantach, jedno jest jednak pewne – ta prosta, ponadczasowa idea nigdy nie wyjdzie z mody.

Klasyczna czy awangardowa? Na ramiączkach czy z długim rękawem? Idealną małą czarną kupisz taniej dzięki promocjom znajdującym się na stronie https://kodyrabatowe.interia.pl/.

Wszystko na temat:

Moda Wszystkie tagiKomentarze: