×

Wyszukaj artykuł


Moskwa – przepiękne miasto wschodniej Europy

Redakcja Pinbook | 09-07-2019 | skomentuj

Moskwa – przepiękne miasto wschodniej Europy

national-geographic.pl alibicja.pl wikipedia.org

Oceń


Rosja jest krajem niedocenianym i bardzo często pomijanym przy wyborze miejsca na urlop. W Polsce panuje stereotyp dzikiej Rosji, która niewiele ma do zaoferowania turystom i przyjezdnym. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, szczególnie jeśli mówimy o przepięknej stolicy tego kraju. Moskwa to największe rosyjskie miasto, które na co dzień jest domem niemal 12 milionów osób. Jest ona ogromnym ośrodkiem politycznym, religijnym, turystycznym i gospodarczym naszych wschodnich sąsiadów. Nic więc dziwnego, że co roku przyciąga miliony turystów. Czy warto wybrać się do Rosji i poznać jej prawdziwe oblicze? Z pewnością tak, a powodów do zorganizowania takiego wyjazdu jest co najmniej kilka.

  Zobacz także  


Co warto zobaczyć w Moskwie?

Moskwa jest miastem ogromnym, wciągającym i definitywnie posiada swój urok. Przechadzający się jej ulicami przechodnie porozumiewają się niezwykle dźwięcznym językiem, który nadaje temu miejscu niepowtarzalnego klimatu. Listę miejsc wartych odwiedzenia z pewnością otwierać powinien moskiewski Kreml – warowny gród znajdujący się na wzniesieniu u jednego z brzegów rzeki. Jest on synonimem wszystkiego z czym kojarzona jest stereotypowa Rosja – władzy, potęgi i przepychu. W kompleksie znajdują się budynki administracyjne, książęce i sakralne. Koniecznym punktem niemal każdej wycieczki jest też spacer po Placu Czerwonym, przy którym znajdziemy Mauzoleum Lenina i barwny sobór Wasyla Błogosławionego. To właśnie budynki sakralne są jednymi z najpiękniejszych w stolicy Rosji – odwiedzić warto też chociażby Monastyr Doński, Sobór Chrystusa Zbawiciela i Synagogę Chóralną. Miłośników sztuki nie może ominąć wizyta w Galerii Tretiakowskiej i Muzeum Sztuk Pięknych. Znawcy historii powinni odwiedzić także Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lat 1941-1945 (dla Rosjan właściwa druga wojna światowa rozpoczęła się od agresji nazistowskich Niemiec). Osoby, którym zależy na podziwianiu przepięknych krajobrazy powinny odwiedzić taras widokowy, który znajduje się naprzeciwko Uniwersytetu Moskiewskiego. Smaczkiem wartym odhaczenia na liście ciekawych miejsc są Patriarsze Prudy -moskiewski skwer z przepięknym stawem, na którym rozpoczyna się powieść Mistrz i Małgorzata autorstwa Michaiła Bułchakowa. Wymienione atrakcje są jednak jedynie czubkiem góry lodowej – Moskwę stanowczo warto zwiedzać z przewodnikiem lub przynajmniej starannie zaplanować trasę swoich wycieczek przed przyjazdem do Rosji. 

  Zobacz także  


Kraina tysiąca potraw

Rosyjska kuchnia jest jedną z najbardziej charakterystycznych na świecie. Królują tradycyjne przekąski, zupy, pierogi, bliny i potrawy mięsne. Odwiedzających Moskwę zaskoczyć może soljanka – tradycyjna zupa o lekko słodkim smaku. Rosyjska kuchnia to także kasza podana na wiele sposobów – jednym z ciekawszych jest prażona kasza gryczana z grzybami i okrasą. Popularnością cieszy się też tradycyjna zupa szczi, którą porównać możemy do spotykanego w niektórych regionach Polski kapuśniaku. Na moskiewskich stołach królują tez pielmieni, które są rozpoznawczym znakiem niemal wszystkich wschodnich kuchni. Do Polski przywędrowały pod nieco zmienioną formą – pielmieni mogą u nas wywoływać skojarzenia z pierogami z mięsem. Ciekawą potrawą jest galaretka mięsna, która nosi wdzięczną nazwę chołodec. Rosja ma do zaoferowania wiele także dla miłośników ryb – popularne są śledzie, kawior i inne ryby w niemal każdej postaci. Wśród napojów prym wiodą alkohole, kwas chlebowy i tradycyjne kompoty owocowe. W kwestii deserów liczyć możemy także na ciasta, kisiele i setki innych wariacji z lokalnych owoców i przysmaków. 

Czy Rosja jest droga? 

Rosja mierzy się z mitem kraju drogiego i nieprzystępnego dla turystów. Okazuje się, że niezwykle atrakcyjna wycieczka do Moskwy nie musi się jednak wiązać z ogromnymi kosztami. Ceny produktów spożywczych nie odstraszają – można zaryzykować tezę, że po przeliczeniu zbliżone są do polskich. Swoją ceną mogą zaskoczyć też noclegi – za wynajęcie nawet całego mieszkania należy zapłacić około 200-300 złotych za jedną noc. Przyznać trzeba, że nie jest to ogromna kwota – zwłaszcza przy zestawieniu jej z cenami we Francji, Hiszpanii czy nad polskim morzem. Moskwa jest miastem świetnie skomunikowanym i połączonym. Jej metro należy do jednego z największych na świecie i liczy sobie 200 stacji. Dzięki temu turyści mają szansę dostać się z łatwością do największych atrakcji rosyjskiej stolicy. Przed wyjazdem należy się jednak przygotować. Pamiętajmy o konieczności posiadania aktualnego paszportu i wizy turystycznej. Powinniśmy się także zaopatrzyć w rosyjską walutę – ruble. Z wyborem atrakcyjnej oferty biura podróży też nie powinno być problemu – Rosja jest bowiem coraz popularniejszym kierunkiem polskich turystów. Jeśli taka wycieczka przypadła Wam do gustu – z pewnością warto też wybrać się do Lwowa

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: