×

Wyszukaj artykuł


Korzystania z komputera też trzeba dzieci nauczyć

Redakcja Pinbook | 06-09-2019 | skomentuj

Korzystania z komputera też trzeba dzieci nauczyć

Oceń


Z niczym nie należy przesadzać w jedną i w drugą stronę. Zapewne znajdziemy wielu zwolenników korzystania z komputera przez dzieci, ale zaraz odezwie się drugi obóz, który kategorycznie nie popiera tego, że dzieci spędzają przed technologią swój czas wolny. A my z kolei uważamy, że to może być dobre rozwiązanie, ale pod pewnymi warunkami. Nowoczesne rozwiązania mogą naprawdę wiele pomóc, ALE ważne jest, żeby maluchy wiedziały jak bezpiecznie korzystać zarówno z komputera, jak i z całej sieci. Istotne jest również to, co robią przy komputerze lub korzystając z telefonu lub tableta.

Sprawdź także: masz te objawy? Możesz być w ciąży!

  Zobacz także  

Video dnia:Co w ogóle komputer i Internet może dzieciom zaoferować?

W tym momencie jest wiele ciekawych programów i aplikacji, z których dziecko może korzystać. Mogą mieć walory edukacyjne, co chyba dla rodziców jest jedną z najważniejszych rzeczy. Dzieciaki mogą się więc w taki sposób, w formie zabawy, nauczyć języka, liczenia, czytania, pisania literek, a nawet gry na pianinie! Mimo wszystko nie zapominamy, że większość umiejętności można również posiąść, kiedy bawimy się w życiu realnym np. kreatywność wyzwala w nas rysowanie, umiejętność logicznego myślenia – załatwią zagadki z książeczek, a grając w gry ruchowe rozwijamy swoją zręczność i aktywność fizyczną. Ale nie demonizujmy korzystania z Internetu.

zdj1

Jakie zagrożenia płyną ze złego korzystania z komputera lub z nadmiaru?

Z badań wynika, że zbyt długi czas korzystania z elektroniki może powodować zaburzenia nastroju, problemy z nauką i relacjami interpersonalnymi. Takie dzieci mogą być bardzo rozdrażnione, mogą mieć także problemy z koncentracją. Ale wcale nie muszą – wszakże wiele zależy od rodziców i tego, jak dozują dzieciom czas przy komputerze.

Dziecko, któremu nie zostało wyjaśnione jak działa Internet i jakie może nieść za sobą zagrożenia, może grozić wiele niedobrego. M.in. mogą:

• paść ofiarą nieuczciwych praktyk innych ludzi,
• paść ofiarą pedofili,
• wrzucić tam coś, czego konsekwencje będą dla nich druzgocące,
• znaleźć się na stronach, które przeznaczone są dla dorosłych,
• nauczyć się nieodpowiednich zachowań
      
To zaledwie niektóre z zagrożeń, które na nich czyhają. Ale czy można ochronić przed tym swoje dzieciaki?

Sprawdź także: jak zmienia się ciało kobiety podczas ciąży?

  Zobacz także  


Jak uchronić dziecko przed „ciemną stroną” Internetu?

Przede wszystkim – ważne, żeby pamiętać, że ostateczne zdanie o tym, czy dziecko może korzystać z komputera czy też nie, zależy od nas. Jeśli uznamy, że nie jest jeszcze gotowe – po prostu na to nie pozwólmy i nie reagujmy na tupanie nogami. Kiedy jednak postanowimy, że maluch może poznać tajniki sieci, pamiętajmy, że:

musimy ustalić jasne reguły – ile czasu dziecko ma na skorzystanie z komputera, co dokładnie może tam robić. Najlepiej, jeśli będziemy się wszystkich tych zasad TWARDO trzymać,
powinniśmy monitorować dziecko – jeśli jest to możliwe, siedźmy obok dziecka, które siedzi przy komputerze i pilnujmy, a jednocześnie pomagajmy w razie problemu. Mamy wtedy pełną kontrolę,
nie powinniśmy szantażować dziecka komputerem - „jeśli nie posprzątasz pokoju, masz szlaban na komputer na tydzień’. To wyolbrzymi znaczenie komputera jako nagrody, czegoś ważnego,
możemy zawsze założyć kontrolę rodzicielską.

zdj1

I co najważniejsze – wytłumaczmy dzieciom dokładnie jakie niebezpieczeństwa czekają na niego w Internecie. Co może mu grozić za określone zachowania i kiedy powinien zgłosić się do was, jeśli zobaczy coś niepokojącego. Dzięki temu zawsze będziemy mieli pewność, że dziecko jest odpowiednio przygotowane, a także bezpieczne.

Sprawdź także: 12 miesiąc życia dziecka - kalendarz z życia dziecka

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz