×

Wyszukaj artykuł

Kalendarz z życia dziecka: szósty miesiąc dziecka

Redakcja Pinbook | 08-04-2019 | skomentuj

Kalendarz z życia dziecka: szósty miesiąc dziecka

OceńPo piątym miesiącu życia nadchodzi czas na 6 miesiąc. To już pół roku! Ale ten czas leci… Podczas  tego czasu twoje maleństwo zmieniło się diametralnie. Teraz umie już wiele różnych rzeczy i coraz to odkrywa więcej nieznanego. Staje się małym odkrywcą. Chętniej się wszystkiemu przygląda i nagle znajduje się w nowych miejscach. Szczególnie, kiedy pozwalasz mu bawić się na podłodze, na kocyku. Co potrafi półroczne dziecko?

  Zobacz także  


1. Turlanie

Maluch coraz częściej przekręca się z brzucha na plecy i na odwrót. Do tego robi to częściej i więcej, powoli się turlając. Dzięki temu przemieszcza się z jednego miejsca, na drugie, odkrywając wcześniej mu nieznane miejsca. Nagle znajduje się za zasłoną, albo pod stołem. Niestety nie do końca potrafi wymierzyć odległość, więc wychodzi z tego heca! Czasami uderzy się w mebel albo w ścianę, popłacze, ale to uczy go tego, co nadejdzie później.

2. Lepsze chwytanie

Teraz dziecko bardziej świadomie wszystko łapie, chwyta całą dłonią i z wyprostowanym kciukiem.  Obraca to w dłoniach, przygląda się temu i lepiej ocenia fakturę przedmiotu. To moment, w którym ma też swoją ulubioną zabawkę lub inny ukochany przedmiot. Dzięki temu najchętniej będzie sięgał właśnie po to.

3. Rozpoznawanie

Już doskonale wie, że ty jesteś jego mamą, a ten „pan”, który koło ciebie stoi to właściwie nie „pan”, a ukochany tata. Przy was czuje się najbezpieczniej i odpłaca wam się za miłość tak, jak może – śmieje się, zagaduje, gaworzy i pokazuje co potrafi, wyciągając rączki i bawiąc się nóżkami. Chce, żebyście się zaśmiewali. Uwielbia wam pokazywać jacy jesteście dla niego ważni. Jeśli ma rodzeństwo – również na ich obecność tak reaguje.

4. Nowe smaki

Czas na wprowadzenie do jadłospisu coś zupełnie nowego! Wszystko na początku musi mieć delikatne smaki i konsystencję kremu. Kaszka, która rozcieńczona będzie maminym mlekiem będzie super! Nie zrażaj się, że dziecko pluje – to nie tak, że mu nie smakuje. Ale to dla niego nowe doświadczenie, jeść coś takiego. Ciesz się z małych rzeczy – zobacz jak dzielnie próbuje pochłaniać zawartość łyżeczki. Ale słodki!

  Zobacz także  


5. Rozwój mowy i świadomości, a także zdolności poznawczej

Twoje dziecko umie już więcej „słów” w jego własnym języku. Im więcej do niego mówisz, tym lepiej będzie mu szło naśladowanie ciebie. Coraz chętniej będzie składał słowa, aż w pewnym momencie stworzy „mama” albo „tata”. Twoje dziecko zdaje sobie również sprawę z tego, jakim jest bytem i ile znaczy, a to wszystko dzięki zabawom z lusterkiem. Coraz więcej ma świadomości swojego ciała i chętniej się wszystkiemu przygląda – może to czas na zmianę wózka, aby mogło lepiej obserwować otaczający go świat?

6. Uspokoisz go inaczej niż dotychczas

Teraz nie musisz kołysać malucha, żeby go uspokoić. Czasami wystarczy, że mu się pokażesz albo że podasz mu jego ulubioną zabawkę czy kocyk. To daje mu niesamowite poczucie bezpieczeństwa, co przeważnie wystarczy, aby dziecko się wyciszyło. Niesamowite jak rozwinęła się jego emocjonalność przez pół roku, prawda?

Twoje dziecko rośnie jak na drożdżach. Niebawem czeka was już siódmy miesiąc z życia, a to przeważnie już nie przelewki! Zobaczysz ile już wtedy potrafi twoje dziecko. Będziesz zaskoczona!

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: