×

Wyszukaj artykuł

Segregacja = oszczędność

Jak segregować śmieci? Poradnik na segregacje odpadów w 2020

Redakcja Pinbook | 04-12-2019 | skomentuj

Jak segregować śmieci? Poradnik na segregacje odpadów w 2020

Zdjęcie poglądowe

OceńPisaliśmy już o tym, że za niesegregowanie śmieci można zapłacić od dwóch do czterech razy więcej niż dotychczas. W dodatku – obowiązywać będzie odpowiedzialność zbiorowa. O co dokładnie chodzi? Można więcej przeczytać tutaj. Dlatego tak ważne jest poznanie tego, jak powinno się segregować śmieci, aby uniknąć za nie dopłat. W skali roku mogą to być naprawdę spore kwoty, za które można byłoby wyjechać na weekend za miasto.

  Zobacz także  


Segregowanie śmieci bardzo szybko wchodzi w krew i tylko na początku trzeba posługiwać się jakąś ściągawką – później robimy to intuicyjnie. Ale najpierw, jak wszystkiego w życiu, trzeba się tego po prostu nauczyć.

Jak segregować śmieci?

Jest ustalony jeden, wspólny system segregacji odpadów: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, zmieszane i bio. Nie wszyscy jednak wiedzą gdzie wrzucić opakowanie po przyprawach, puszkę po groszku czy ubrudzoną folię. Dlatego chcemy wam to jak najlepiej rozjaśnić:

1. NIEBIESKI: PAPIER

To jest miejsce na wrzucenie papieru i tektury, a także gazet, czasopism i ulotek. Tutaj trafią także zeszyty i papiery biurowe. W skrócie – wszystko, co wytworzone z papieru i nie jest zanieczyszczone. Absolutnie nie znajdzie się tutaj miejsce na zużyte ręczniki papierowe i chusteczki, papier lakierowany, coś co jest powleczone folią czy kartony po mleku i przyprawach. Te rzeczy znajdą swoje miejsce w odpadach zmieszanych.

2. ZIELONY: SZKŁO

To jest miejsce na szkło, do którego z powodzeniem można wrzucić wszystkie szklane opakowania po żywności, sokach czy kosmetykach. Na pewno jednak nie znajdzie się tutaj miejsce na ceramiczne wyroby, znicze z zawartością wosku, szkło okularowe, żarówki czy lustra i szyby. Do pojemników na szkło wrzucamy tylko całe opakowania – nie mogą być to potłuczone pozostałości.
W niektórych gminach jest jeszcze podział na szkło kolorowe i bezbarwne. Zazwyczaj na pojemnikach jest to wtedy napisane – które szkło, do jakiego pojemnika.

3. ŻÓŁTE: PLASTIK

To miejsce do którego wrzucamy prawie wszystko to, co plastikowe. Najlepiej zgniecione, aby zaoszczędzić miejsce. Tutaj trafiają plastikowe butelki, kapsle, kartony po mlekach i sokach, worki foliowe, opakowania po środkach czystości, opakowania po kosmetykach i tak dalej. Generalnie większość tego, co z plastiku. Na pewno jednak nie wrzuca się tutaj plastikowych zabawek, zużytego sprzętu elektronicznego czy opakowań po lekach. Nie ma tutaj również miejsca na opakowani po farbach, lakierach czy olejach.

  Zobacz także  


4. BRĄZOWE: BIO

Czyli odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, gałęzie i liście, trawa czy kwiaty. Można również dorzucić trociny czy korę drzew. I to w zasadzie wszystko. Wiele osób popełnia błąd, jeśli chodzi o zapełnienie tego śmietnika, ponieważ dorzuca tam m.in. ziemię. A nie powinno jej tak być. Tak samo, jak nie można dorzucać tam popiołu, kamieni, drewna impregnowanego, oleju jadalnego, kości i odchodów zwierząt czy płyt wiórowych.

5. CZARNE: ZMIESZANE

Czyli wszystko to, co nie mogło być wrzucone do poprzednich pojemników. Oczywiście z wyłączeniem produktów szkodliwych / niebezpiecznych tj. opakowań po lekach, baterii i akumulatorów, sprzętu RTV i AGD, mebli i gabarytów, odpadów budowlanych i zużytych opon. Wszystko inne jak najbardziej wskazane.

Jeśli zastosujecie się do tego – nikt nie zarzuci wam, że nie segregujecie śmieci. No i rachunki będą mniejsze. Bingo!

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: