×

Wyszukaj artykuł

Rady dla studentów

Jak przygotować się do sesji? Nie daj się stresowi i egzaminom!

Redakcja Pinbook | 18-01-2020 | skomentuj

Jak przygotować się do sesji? Nie daj się stresowi i egzaminom!

Fotografia poglądowa

OceńWkraczamy właśnie w okres znienawidzony przez większość studentów – zbliża się bowiem sesja, która dla wielu z nich jest synonimem stresu, nieprzespanych nocy i maratonu intensywnego przyswajania wiedzy. Szukają oni wówczas złotego środka, który pozwoli na bezproblemowe zaliczenie egzaminów i płynne przejście do kolejnego semestru. Takimi środkami są oczywiście systematyczna nauka i szczęście – można im jednak pomóc. Oto kilka przydatnych rad dla studentów, którzy właśnie zaczynają starcie z sesją egzaminacyjną.

  Zobacz także  


Studenci często nie śpią po nocach, faszerują się kofeiną i zostawiają wszystko na ostatnią chwilę – to jednak tylko nieliczne z ich grzechów, które utrudniają właściwe przygotowanie się do sesji. Oto kilka rad, które diametralnie mogą zmienić ich sytuację.

1. Uporządkuj materiały i miejsce nauki

Przede wszystkim trzeba zadbać o przejrzystość naszego miejsca pracy i nauki. Warto się pozbyć niepotrzebnych śmieci i rozpraszaczy. Warto mieć porządek także w notatkach i materiałach. Chaotyczna nauka wpędzi nas jedynie w poczucie zagubienia i pogłębi stres, który będzie narastał przed zbliżającymi się egzaminami.

2. Zadbaj o nastrój i wygodę

Na produktywność podczas nauki mogą mieć wpływ takie czynniki jak światło, muzyka czy komfortowe ubranie. Z pewnością więc warto stworzyć sobie warunki, które idealnie nam odpowiadają. Jest to oczywiście bardzo subiektywne – część z nas woli chociażby ciszę od hałaśliwych radiowych hitów. 

3. Określ ramy czasowe

Systematyczna nauka to klucz do sukcesu. Warto więc już na jakiś czas przed sesją rozsądnie podzielić materiał na czas pozostający do egzaminów. Pozwoli nam to na przyswajanie wiedzy w naszym własnym tempie i ograniczy uczucie przemęczenia. W czasie nauki warto zrezygnować z używania chociażby telefonu komórkowego czy internetu – bardzo łatwo zabiorą nam one czas, którego będziemy mieć coraz mniej.

  Zobacz także  


4. Nie faszeruj się wspomagaczami

Napoje energetyzujące czy kawa dają uczucie pobudzenia. Wydaje nam się wówczas, że o wiele łatwiej przyjdzie nam przyswajanie nowego materiału. Wypłukują one jednak z naszego organizmu chociażby magnez. Jak więc uniknąć faszerowania się kofeiną? Warto chociażby zastosować poprzednie punkty – w wolnym czasie możemy się zdrzemnąć. Taki power nap podziała na pewno lepiej niż sztuczne wspomagacze.

5. Zapanuj nad stresem

Głębokie oddechy, pewność siebie i spokojne podejście to połowa sukcesu. Niektórym przychodzi to naturalnie, inni mają z tym poważne problemy. Warto rozważyć wówczas spotkanie ze specjalistą, który pomoże nam zrozumieć i przepędzić lęki i niepokoje. Można też skorzystać z nieco bardziej klasycznych środków – świetnie sprawdzą się spacer, kino, aktywność fizyczna lub książka, które pozwolą oderwać się nam od rzeczywistości choć na chwilę.

6. Daj się przepytać

Mieszkasz z kimś? Uczysz się razem z przyjaciółmi? Świetnym rozwiązaniem może się wówczas okazać wzajemne przepytywanie. Ta metoda nie tylko pozwoli na utrwalenie wiedzy, ale i upewni nas w przekonaniu, że ją posiadamy. Pozwoli to na bezstresowe podejście do zbliżających się egzaminów, zwłaszcza ustnych.

7. Nagradzaj się

Były obowiązki – czas na przyjemności. Nie zapominaj o sobie i wynagradzaniu małych sukcesów i osiąganych celów. Takie małe nagrody sprawiane samemu sobie znacząco podniosą morale i pozwolą raz za razem stawać na wysokości zadania. Czy uchroni nas to przed koniecznością zdawania kolejnych egzaminów? Oczywiście, że nie. Pozwoli jednak na przystępowanie do kolejnych wyzwań w dużo lepszym nastroju.

Wszystko na temat:

Edukacja Poradnik Student Nauka Wszystkie tagiKomentarze: