Jak prawidłowo siedzieć przy biurku podczas pracy?

  • 12 września 2019

Jeśli po cały dniu w biurze wracasz do domu i czujesz ból pleców lub karku, to prawdopodobnie źle siedzisz przy biurku. Dobra pozycja podczas pracy siedzącej jest podstawą w dbałości o swój kręgosłup. Zanim zaczniesz pracę sprawdź czy wszystko jest dobrze ustawione. Podpowiadamy na co należy zwrócić największą uwagę.

Ustaw ekran komputera

Zacznij od ustawienia monitora. Jego górna krawędź powinna być mniej więcej na wysokości oczu. Nie wolno nachylać się do komputera, taka pozycja sprawi, że nabawisz się zwyrodnień w kręgosłupie szyjnym. Częsty ból głowy i karku to znak, że monitor jest źle ustawiony. Jeśli pracujesz na laptopie, zaopatrz się w podstawkę, dzięki której twój monitor będzie wyżej ustawiony.

Ułóż ręce i ramiona

Twoje łokcie nie powinny wisieć podczas pracy. Ustaw je płasko na biurku, tak aby miały jakieś podparcie. Jeśli łokcie będą wisieć, nabawimy się bólu szyi, rąk i karku. Pamiętaj, że pomiędzy ramieniem, a przedramieniem powinien być kąt 90 stopni.

Postaw stopy na ziemi

Stopy nie powinny wisieć w powietrzu, ani stać na podnóżkach, które często znajdziemy w biurach. Nie kładź także stóp na nogach krzesła. Zakładanie nogi na nogę także nie jest dobrym pomysłem. To sprawia, że zwiększa się ryzyko powstawania żylaków oraz zwyrodnień bioder i kręgosłupa.

Sprawdź również: Dobre wychowanie w biznesie 


Nie siedź za głęboko

Głębokość siedziska ma duże znaczenia dla zdrowia naszego kręgosłupa. Powinniśmy być podparci od dwóch trzecich do trzech czwartych długości ud.

Dbaj o nadgarstki

Coraz więcej osób cierpi na zespół cieśni nadgarstka. Jest to choroba, która zbiera swoje żniwa głównie wśród pracowników biurowych. Skąd się bierze? Pracując kilka godzin dziennie korzystając z myszki oraz klawiatury dochodzi do stanów zapalnych i obrzęków w nerwie nadgarstka. Objawy choroby to promieniujący ból do łokcia, drętwienie dłoni, mrowienie. Dlatego podczas pracy nie powinniśmy odchylać nadgarstków. Najlepiej jakby cały czas były w pozycji prostej. Ważne jest także robienie sobie przerw, dzięki którym nasze nadgarstki odpoczną.

Sprawdź również: Pracoholizm - co z tym zrobić? 


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO