×

Wyszukaj artykuł

Jak najlepiej przygotować się do matury?

Redakcja Pinbook | 23-04-2019 | skomentuj

Jak najlepiej przygotować się do matury?

OceńJuż niebawem maturzyści przystąpią do najważniejszego, z pozoru, egzaminu w swoim życiu, jakim jest egzamin dojrzałości, czyli matura. Niektórzy zapewne nie mają o co się martwić, ponieważ są przygotowani już od dawna. Dla tych, których czeka jeszcze powtarzanie materiału, ale także dla tych, którzy w przyszłych latach będą szykować się do tegoż egzaminu, mamy kilka prostych rad, które znacznie ułatwią przygotowanie się do matury. Oczywiście nie zastąpi to niezawodnej regularnej i systematycznej nauki przez cały rok.

  Zobacz także  


1. Notatki

Należy je robić zawsze i wszędzie. Nie tylko do egzaminów, ale również do odpowiedzi i kartkówek. Dzięki temu zawsze mamy najważniejsze informacje, które z pewnością przydadzą się na maturze. Ponadto, jeśli pozostaje nam coś do powtórzenia, musimy robić je w miarę sprawnie i czytelnie, i robić ich jak najwięcej. Udowodnione zostało, że robienie notatek, przepisywanie tekstu, pozwala na zapamiętywanie go przynajmniej w kilkudziesięciu procentach. A to już połowa sukcesu. Swoje notatki możecie uzupełniać o mapy myśli, tabelki, rysunki, a nawet pisać wierszyki, jeśli tylko ułatwi nam to zapamiętywanie tematu.

2. Stworzenie dobrego planu to podstawa

Musimy odpowiednio obliczyć ilość dni, które zostały nam do egzaminu. Następnie przeglądamy materiał, który mamy do przyswojenia. I rozkładamy go odpowiednio na każdy dzień. Dzięki temu codziennie trochę się uczymy, ale nie zwalamy wszystkiego na ostatnią chwilę. To bardzo dobry sposób, ponieważ zostaje nam czas na życie prywatne, poza szkołą, a także na materiał bieżący.

zdj1

3. Streszczenia

To punkt, który odnosi się do polskiego. Nie ma co kolejny raz czytać całych książek (bo kto by tak zrobił!). Wystarczy znaleźć dobrą stronę ze streszczeniami w Internecie lub zaopatrzyć się w jakąś księgę, która ma wszystkie lektury w jednym miejscu i dokładnie je tłumaczy, również w kontekście interpretacji i najważniejszych jej elementów.

  Zobacz także  


4. Praktyka czyni mistrza

Sama teoria niewiele pomoże. Jeśli chodzi o matematykę, chemię czy biologię – należy rozwiązywać jak najwięcej zadań. Dobrze jest również robić wiele arkuszy, które mieli poprzedni maturzyści. Dzięki temu nie tylko się uczymy na błędach, ale również sprawdzamy swoją wiedzę i przyzwyczajamy się do systemu, w jakim stworzona jest matura i w tym, jak będziemy ją rozwiązywać. To najlepszy ze wszystkich sposobów!

zdj1

5. Nie wszystko ogarniemy sami

Jeśli mamy taką możliwość i naprawdę idealnie chcemy wypaść na egzaminie dojrzałości – możemy skorzystać z korepetycji z danego przedmiotu lub zapisać się na specjalne fakultety czy spotkania na uczelniach wyższych dla maturzystów. Nie tylko z zakresu matematyki, angielskiego czy polskiego. Wystarczy tylko dobrze pogrzebać co takiego odbywa się w naszej okolicy. To zaoszczędzi nam sporo czasu, ale jednak będzie od nas wymagało nieco poświęcenia.

Jeśli tylko maturzyści się zdecydują na zastosowanie tych punktów – przewidujemy wysokie wyniki! Nie należy jednak tego tak przeżywać – naprawdę, od zdania lub nie, nie zależy nasze życie. Oczywiście – bez niej nie mamy szans na dostanie się na studia, ale zawsze zostaje wiele innych wyjść, które są dla nas dobre. Pamiętajcie, że „nie matura, a chęć szczera...". Nie mniej jednak – połamania piór!

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: