×

Wyszukaj artykuł

Niektóre działały od wielu lat

Facebook usunął blisko 300 kont, które należały do rosyjskich służb

Redakcja Pinbook | 17-02-2020 | skomentuj

Facebook usunął blisko 300 kont, które należały do rosyjskich służb

Fotografia poglądowa

OceńFacebook poinformował, że usunął 289 stron oraz 75 kont, które były związane z siecią Sputnik, która jest rosyjską rządową agencją informacyjną. Firma Zuckenberga uważa, że usunięte konta były odpowiedzialne za rozpowszechnianie propagandy, której celem była destabilizacja Sojuszu Północnoatlantyckiego. Miały również agitować do protestów przeciwko rządom w państwach należących do NATO. Nathaniel Gleicher, szef cyberbezpieczeństwa w Facebooku powiedział w rozmowie z „The Guardian”:

Pomimo próby zatuszowania swojej tożsamości, odkryliśmy, że te strony i konta są powiązane z pracownikami Sputnika, agencji informacyjnej z siedzibą w Moskwie. Część z nich regularnie publikowało treści, które skierowane były przeciwko NATO, wspierały protesty i namawiały do walki z korupcją.

  Zobacz także  


Niektóre z tych kont i stron były aktywne już w 2013 roku.

Pozory

Usunięte strony zachowywały różnego rodzaju pozory. Niektóre były rzekomo poświęcone pogodzie w Abchazji lub modzie w Gruzji – są to rejony, w których Rosja starała się przez długi czas doprowadzić do destabilizacji regionu i zwiększenia swoich wpływów. Strony miały najpierw przyciągnąć interesującymi treściami jak największą liczbę odbiorców. Potem z kolei zaczynały także publikować treści pochodzące ze Sputnika, takie jak np. informacje o rosnących cenach żywności w danym regionie. Tym upozorowanym stronom udało się zebrać ponad 790 tys. fanów – czyli więcej, niż ma strona samego Sputnika.

 

Źródło: wprost.pl


Wszystko na temat:

Facebook Internet Technologia Rosja Działania służb Wszystkie tagiKomentarze: