×

Wyszukaj artykuł


Ekologiczny dom - kilka rad dla początkujących

Redakcja Pinbook | 11-07-2019 | skomentuj

Ekologiczny dom - kilka rad dla początkujących

Oceń


Często słyszymy o pogarszającym się stanie środowiska. Odpowiedzią na to zjawisko jest ruch ekologiczny, mający na celu zaprzestanie działań wpływających negatywnie na naturę i ogólną próbę poprawy jakości środowiska. Każdy z nas może wziąć udział w tym przedsięwzięciu wprowadzając do swojego życia i domu małe zmiany. Oto 4 wskazówki, jak zostać ekologicznym bohaterem.

  Zobacz także  


1. Oszczędzaj energię elektryczną

Urządzenia elektryczne są wszechobecne we współczesnych domach, dlatego warto pamiętać, aby użytkować je z głową. Gasić światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wyłączać nieużywane urządzenia elektryczne lub na przykład gotować wodę w czajniku elektrycznym dla całej rodziny, a nie dla każdego z osobna czy też odłączać z gniazdka ładowarki do telefonu. Warto również pamiętać o odłączeniu od źródła zasilania urządzeń elektrycznych, które stale znajdują się w trybie czuwania, mowa tu o komputerach, telewizorach czy odtwarzaczach muzycznych. Niedużym wydatkiem, który nam się zwróci jest wymiana żarówek i innych urządzeń na energooszczędne. Oszczędzanie energii elektrycznej to ulga nie tylko dla środowiska ale również dla naszego portfela. 

2. Sortuj odpady

Jeżeli sortowanie śmieci nie jest jeszcze obowiązkowe w Twojej okolicy, możesz sam podjąć tę małą zmianę. Na początku wystarczy podzielić odpady na organiczne oraz nieorganiczne. Docelowo to co wyrzucamy powinno być podzielone na znane nam z miejsc publicznych, oraz ostatnio coraz częściej własnych domów, kategorie: papier, plastik, szkło metal itd. Odpowiedni podział powstałych odpadów to jedno, zmniejszenie ilości produkowanych przez nas odpadów to już inna sprawa. Nie kupowanie produktów jednorazowego użytku czy też noszenie własnej torby na zakupy może wydawać się niedużą zmianą, ale w skali roku stworzymy znacznie mniej odpadów.

  Zobacz także  


3. Zmniejsz zużycie wody

Jesteśmy w stanie w łatwy sposób zmniejszyć ilość zużywanej wody, znajdując momenty, w których woda nam „umyka”. Mowa tutaj o zostawianiu odkręconego kranu podczas mycia zębów czy też mycia naczyń. Rozsądne używanie urządzeń domowych również wpływa na zmniejszenie zużycia wody. Używanie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są całkowicie zapełnione to jedna ze wskazówek, które warto zapamiętać. Inną łatwą do wdrożenia zmianą jest wybór prysznica zamiast wanny. Dla bardziej zaawansowanych zostaje podlewanie ogródka i trawnika „deszczówką”.

4. Używaj ekologicznych produktów 

Używanie produktów wytworzonych z surowców wtórnych lub takich, których skład nie jest wyniszczający dla środowiska to nie taka trudna sprawa. Na początek warto zwrócić uwagę jakie środki piorące i czyszczące wybieramy do naszego domu. Najlepiej, aby nie zawierały one fosforanów, siarczanów i chloru, a zawierały substancje łatwo ulegające biodegradacji. 

Te cztery proste zmiany są nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Jeżeli jesteś w stanie dokonać małych poprawek w swoim życiu, skierowanych na poprawę środowiska, możesz pomóc nie tylko naturze ale również i sobie, oszczędzając co miesiąc na przychodzących rachunkach.Możesz też hodować rośliny, które dodadzą Twojemu miejscu uroku - sprawdź, jak samodzielnie hodować zioła.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: