×

Wyszukaj artykuł

Sposób na ocalenie pamiątek

Digipunkt - pierwsze w Polsce miejsce, w którym można zdigitalizować płyty, kasety i listy

Redakcja Pinbook | 21-01-2020 | skomentuj

Digipunkt - pierwsze w Polsce miejsce, w którym można zdigitalizować płyty, kasety i listy

Fotografia poglądowa

OceńW Warszawie otwarto pierwszy Digipunkt, w którym bezpłatnie można przegrać do współczesnego formatu wszelkiego rodzaju analogowe formaty i nośniki, które były używane w XX w. W ten sposób będzie można zdigitalizować rodzinne i cenne pamiątki w postaci archiwalnych filmów, materiałów dźwiękowych, a także zdjęć, negatywów, dokumentów, książek i listów. Punkt taki powstał właśnie w Wawerskim Centrum Historii Murowanka w Warszawie. Otworzyła do Fundacja na rzecz Wielkich Historii, która zajmuje się szerzeniem edukacji historycznej.

  Zobacz także  


Fundacja stara się poprzez swoje działania przyczynić do odkrywania na nowo przeszłości, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesie digitalizacji. Jej celem jest udostępnienie ludziom cennych i ciekawych zbiorów oraz archiwów. W związku z tym organizuje liczne projekty edukacyjne.

Co można przegrać?

W Digipunkcie będzie można przesłuchać oraz przegrać do współczesnego formatu cyfrowego archiwalne nagrania filmowe: taśmy 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM, DVD oraz dźwiękowe: płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, CD. Będzie tam także możliwe zeskanowanie przezroczy, negatywów - w wielu formatach, zdjęć, listów, pamiętników, dokumentów, gazet, wycinków oraz książek. Dzięki inicjatywie Fundacji, wiele osób ocali cenne pamiątki od niszczycielskiego działania czasu i zapomnienia.

Digipunkt w Wawerskim Centrum Historii Murowanka przy ul. Płowieckiej 77 będzie otwarty w każdy czwartek w godz. 14.00-20.00.


Wszystko na temat:

Technologia Warszawa Wszystkie tagiKomentarze: