×

Wyszukaj artykuł


Sprytna technologia

Czym jest kod QR i jak go odczytać?

Redakcja Pinbook | 22-03-2020 | skomentuj

Czym jest kod QR i jak go odczytać?

Fotografia poglądowa

Oceń


Rozwój technologiczny współczesnego świata może zaskakiwać. Nic więc dziwnego, że obecnie bardzo łatwo pogubić się w nowoczesnych technologiach i nowinkach, które coraz odważniej wkraczają do niemal każdego z aspektów naszego codziennego życia. W ciągu ostatnich kilku lat niezwykle popularne stały się chociażby kody QR. Okazuje się jednak, że nie jest to taki znów nowy wynalazek. Quick Response Code to dwuwymiarowy, matrycowy kod graficzny, który tworzy kwadrat. Za jego opracowanie odpowiada japońska firma Denso-Wave, która opatentowała go już w roku 1994. Kody QR są więc z nami już od ponad ćwierć wieku. 

  Zobacz także  

Video dnia:Kody QR służą zapisaniu konkretnych informacji lub odniesień – świetnie sprawdzają się więc na przykład w branży transportu. Część z nich może nawet przekierować urządzenie pod wskazany adres URL – dzięki temu kody QR stały się niezwykle popularne w środowisku smartfonów.

Jakie aplikacje do odczytu kodów QR?

Kody QR są wyjątkowo użyteczne zwłaszcza dla użytkowników smartfonów. Dzięki nim w kilka sekund możemy przenieść się do strony internetowej, na której znajdziemy szczegóły interesujących nas wydarzeń, produktów czy informacji. Większość nowoczesnych telefonów ma już wbudowany skaner kodów QR – niektóre urządzenia są go jednak pozbawione. W sklepach Google Play (Android) i App Store (iOS) bez trudu znaleźć można chociażby QR Code Reader – prosta aplikacja pomoże nam korzystać z informacji zawartych w kwadratowych kodach. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy nie tylko odczytywać, ale i tworzyć własne kody QR. Z tej opcji mogą skorzystać np. przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń czy osoby lubiące technologiczne nowinki. 


Wszystko na temat:

Technologia Internet Aplikacje Wszystkie tagiDodaj komentarz