×

Wyszukaj artykuł

Co brać pod uwagę wybierając dostawcę Internetu?

Redakcja Pinbook | 06-05-2019 | skomentuj

Co brać pod uwagę wybierając dostawcę Internetu?

OceńWybór dostawcy internetu ma duże znaczenie w tym, jak wygodne będzie korzystanie z sieci. Na polskim rynku jest wielu operatorów ogólnokrajowych i lokalnych, którzy oferują różne warianty internetu i atrakcyjnie wyglądające pakiety z telewizją. Co wziąć pod uwagę, zanim podpiszemy umowę?

Nowoczesne technologie dają ogromne możliwości, ale często potrzebne jest dobre łącze. Wariantów dostarczenia internetu jest wiele, każdy z nich ma swoje wady i zalety, w zależności od indywidualnych potrzeb. Najważniejszym czynnikiem, jaki determinuje wybór dostawcy internetu jest lokalizacja. Nie w każdym regionie są takie same usługi i ceny. Mieszkając na wsi lub w peryferyjnej części miasta, niekoniecznie będzie tak szerokie pole manewru, jak to jest w dużych aglomeracjach. Jednak miejsce zamieszkania to nie jedyny istotny aspekt.

  Zobacz także  


Lokalny czy ogólnopolski operator?

W zależności od tego, gdzie ma być poprowadzony internet, swoje usługi oferują inni dostawcy lokalni. Często ich ceny są znacznie niższe od tego, co oferują operatorzy ogólnokrajowi. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą się skupić tylko na tym, by mieć internet. Jednak w momencie, kiedy kogoś interesuje także telewizja, telefon lub jeszcze inne dodatkowe usługi, wtedy trzeba zgłosić się do operatorów ogólnokrajowych. Nie tylko mają szeroki wybór usług dodatkowych, ale pakiety są dosyć opłacalne.

zdj1

Rodzaje łącza

Najbardziej podstawowym jest internet kablowy. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się ten, który ma kable światłowodowe. Jest najszybszy i niezawodny. To doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto chce, aby jego internet miał doskonałe parametry. Niestety, chociaż lokalizacji, do których są prowadzone kable, jest coraz więcej, to nadal w wielu miejscach są niedostępne. Jeśli nie internet światłowodowy, to może zwykły kablowy? Podobnie jak w poprzednim nie ma limitu danych i prędkość powinna być dobra, ze względnie niewielką ilością zakłóceń.
Następne są łącza LTE. Wybierają je osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania, nie mogą podpisać umowy na internet kablowy, dużo podróżują. Internet LTE można ze sobą zabrać wszędzie, co stanowi jedną z największych jego zalet. Wśród minusów tego rozwiązania, wymienia się m.in. limit przesyłu danych i zmienną prędkość. Nie jest on odporny na zmiany warunków atmosferycznych, a zasięg się zmienia.

  Zobacz także  


Jak porównać usługi operatorów?

Kiedy przegląda się oferty, patrzy się też na prędkości. Za średnią satysfakcjonującą prędkość uważa się 100 Mb/s, ale w zależności od tego, w jakim celu korzysta się z internetu, potrzebna prędkość jest inna. Nawet jeśli się wie, jakie są oczekiwania, trzeba wiele czasu poświęcić na to, by porównać szczegółowo wszystkie czynniki. Chyba że skorzysta się z takiej porównywarki jak Pan Wybierak, gdzie po wpisaniu dokładnej lokalizacji można mieć podgląd do wszystkich dostępnych ofert. Zestawienie jest na tyle przejrzyste, że natychmiastowo można porównać ceny, prędkości, pakiety dodatkowe oraz wszystkie pozostałe informacje, które są dla nas bardzo istotne.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: