×

Wyszukaj artykuł

Historia świątecznej tradycji

Choinka bożonarodzeniowa – skąd wziął się pomysł na kolorowo zdobione drzewko?

Redakcja Pinbook | 24-12-2019 | skomentuj

Choinka bożonarodzeniowa – skąd wziął się pomysł na kolorowo zdobione drzewko?

Fotografia poglądowa

OceńNiemal każdy uważa, że bez pachnącej choinki nie byłoby świąt Bożego Narodzenia. Świąteczne drzewko, które przystrajane jest co roku bombkami, lampkami i cukierkami, uchodzi za podstawę naszej tradycji. Nie panuje ona jednak w naszym kraju od tak dawna, jakby się mogło wydawać, a pomysł na nią nie zrodził się na polskich ziemiach. Drzewo już w czasach pogańskich było symbolem odrodzenia, życia oraz płodności. Przetrwał on przez tysiące lat w ludowych wierzeniach i dopiero po pewnym czasie został przejęty przez chrześcijan.

  Zobacz także  


Pierwszym krajem w Europie, w którym zaczęto stroić na  święta Bożego Narodzenia choinkę, były protestanckie w większości Niemcy. Tradycja ta narodziła się dokładnie w XVI wieku w Alzacji, a jednym z głównych zwolenników jej wprowadzenia był Marcin Luter.

Długa droga tradycji

Luter popierał pomysł choinki bożonarodzeniowej, ponieważ uważał, że święta powinno się spędzać przede wszystkim z rodziną w domu. Choinkę w jego epoce przystrajano jedynie ozdobami z papieru i jabłkami, które były nawiązaniem do biblijnego rajskiego drzewa. Co ciekawe, początkowo choinki były wieszane pod sufitem, z czubkiem skierowanym do dołu. Z czasem, obyczaj przystrajania drzewka na święta przejął Kościół katolicki, który zaczął go rozpowszechniać w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinkę ubierano już w Anglii oraz Francji i na obszarze Europy Południowej. W Polsce tradycja ta zawitała na przełomie XVIII i XIX wieku i została przyniesiona przez pruskich zaborców. Mieszkańców zaboru pruskiego zachęcali do jej wprowadzenia urzędnicy i żołnierze. Początkowo jednak była ona obecna tylko w miastach. Dopiero w okresie międzywojennym objęła również wieś, gdzie wyparła ludowe symbole świąteczne w postaci podłaźniczki (zawieszanej pod sufitem gałęzi) lub pochodzącego jeszcze z tradycji słowiańskiej snopu zboża, tak zwanego Diducha.

  Zobacz także  


Symbolika ozdób

Dawniej choinkę przystrajano ręcznie wykonywanymi ozdobami z bibuły, papieru, słomy, kłosów zbóż i piórek. Dekorowano ją również pierniczkami, ciastkami orzechami i rajskimi jabłuszkami. Na gałązkach zaś umieszczano zapalane w Wigilię świeczki oraz tak zwane „zimne ognie”. Wszystkie te ozdoby miały wymiar symboliczny: orzechy i pierniczki miały przynosić domownikom siłę oraz dobrobyt, ozdoby ze zboża miały gwarantować obfite plony, papierowe łańcuchy przypominały o spętaniu duszy człowieka grzechem, a gwiazda betlejemska miała pokazywać członkom rodziny drogę do domu.

Wszystko na temat:

Święta Bożego Narodzenia Tradycja Polska Europa Chrześcijaństwo Wszystkie tagiKomentarze: