×

Wyszukaj artykuł

Jak rozpocząć budowę domu?

Mateusz | dnia: 25-06-2019 | skomentuj

Jak rozpocząć budowę domu?

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH


Wielu z nas marzy o wybudowaniu własnego domu. Nie jest to jednak proste i  wiąże się z koniecznością szczegółowego zaplanowania kolejnych etapów inwestycji i dopełnieniem formalności. Przy odpowiednim przygotowaniu i planie działania budowa domu będzie na wyciągnięcie ręki. O co należy zadbać, aby cieszyć się własnym domem?

1. Działka

Pierwszym krokiem niemal na pewno będzie wybór działki, na której chcemy postawić nasz wymarzony dom. Już wybór odpowiedniego miejsca stanowić może wyzwanie. Pamiętajmy, aby wybór ten uzależnić od naszych oczekiwań i budżetu, którym dysponujemy. Ważna jest także dostępność działek w wybranym przez nas miejscu. Na cenę terenu wpływ może mieć jego ukształtowanie, położenie, jakość gleby, dostępność mediów i drogi dojazdowej. Nabywając działkę zweryfikować należy także czy jest ona przeznaczona do zabudowy. Sprawdzić to możemy korzystając z Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. 

  Zobacz także  


2. Formalności

Ta część zazwyczaj spędza sen z powiek planującym budowę domu. Zadbać musimy przede wszystkim o wspomniany wcześniej plan zagospodarowania przestrzennego. Jego odpowiednikiem jest decyzja o warunkach zabudowy. Warto też upewnić się o dostępności mediów – jeśli działka ich nie posiada zadbajmy o dokument określający warunki techniczne ich dostawy. Kolejnym etapem jest uzyskanie spełniającego wymogi projektu domu naszych marzeń. Z takim kompletem dokumentów możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę. W niektórych regionach wymagane są dodatkowe dokumenty, o których z pewnością zostaniemy poinformowani w trakcie spełniania wymogów formalnych.

  Zobacz także  


3. Rozpoczęcie budowy

Zanim przystąpimy do właściwej budowy należy podjąć kilka działań. Pierwszym z nich jest skorzystanie z usług geodety, który dokona dokładnie wszelkich niezbędnych pomiarów. Należy także dokonać niwelacji terenu, która pozwoli na jego wyrównanie i przygotowanie pod budowę. Zadbać należy też o przyłącza do sieci na czas robót i zagospodarowanie terenu budowy. Po zakończeniu tych wstępnych działań, należy zgłosić właściwemu organowi termin rozpoczęcia budowy. Pamiętajmy w tym miejscu o konieczności złożenia dodatkowych dokumentów i wystawieniu w widocznym miejscu tablicy informacyjnej z wymaganymi informacjami. 

4. Etapy budowy

Po dopełnieniu wszelkich formalności możemy rozpocząć realizację naszego projektu. W pierwszej kolejności należy ogrodzić działkę i wytyczyć teren pod fundamenty. Następnie należy przygotować grunt i rozpocząć budowę. W tym miejscu zadbać należy o poziome elementy kanalizacyjne i ewentualne podpiwniczenie budynku. Dzięki późniejszym działaniom nasz dom zacznie nabierać kształtów – powstaną ściany, schody i strop. Dzięki temu nasz dom będzie już w tak zwanym stanie surowym otwartym. Następnie należy przejść do najbardziej kosztownej części inwestycji – konstrukcji dachowej, ocieplenia dachu, wykonania komina i konstrukcji całego dachu. W kolejnym kroku nasz dom zyska okna, drzwi i instalacje niezbędne do codziennego funkcjonowania. Po tym etapie zostaną do wykonania jedynie suche tynki i wykończenie wewnętrzne budynku. Po zakończeniu wszystkich prac montażowych i budowlanych czeka nas jeszcze tylko odbiór budynku i przystosowanie go do codziennego życia. 

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz