×

Wyszukaj artykuł

Gigant mocy wśród miast - atrakcje turystyczne Bełchatowa

Redakcja Pinbook | 19-09-2019 | skomentuj

Gigant mocy wśród miast - atrakcje turystyczne Bełchatowa

pgegiek.pl

OceńBełchatów to dość duże miasto, które położone jest w województwie łódzkim, nad rzeką Rakówką. Niedaleko jest do Piotrkowa Trybunalskiego, a także samej Łodzi. Z czego słynie Bełchatów? No wie to chyba każdy! Przede wszystkim z jednej z największych kopalni, gdzie wydobywa się około 60% całego węgla w Polsce. Jeśli jednak to miasto kojarzy się wam tylko z kopalnią to trochę jesteście w błędzie – Bełchatów ma też kilka innych, ciekawych miejsc, które naprawdę warto odwiedzić. Zarówno piękne budynki, jak i ciekawe inwestycje np. z programu unijnego. No i wystawę od PGE – giganta mocy. To co? Gotowi na najciekawsze miejsca Bełchatowa?

  Zobacz także  


Jedyny taki w Polsce – sad jabłoniowy

Przy ulicy Okrzei w Bełchatowie otworzono pierwszy jabłoniowy sad w Polsce, w którym zasadzono ponad 2 tys. roślin – w głównej mierze jabłoni. Ale dla tych, którzy za jabłkami nie przepadają znajdzie się także porzeczka, pigwa czy agrest. Pergole zostaną obrośnięte winoroślami. Ale wszystko w swoim czasie – potrzeba powiem trochę czasu, aby wszystko urosło i obrosło. Ale będzie to wspaniałe miejsce na odpoczynek, a także na skosztowanie owoców. A przecież jabłka to symbol Bełchatowa! Wspaniała inicjatywa, która została sfinansowana z funduszy UE. Naprawdę warto się tutaj wybrać.

Gigant mocy – wystawa od PGE

Czym jest ta wystawa i czego chce nauczyć? Dokładnie pokazuje zależność między lasami tropikalnymi, a powstawaniem węgla brunatnego. Tłumaczy młodszym i starszym jak powstaje prąd elektryczny. W sposób interaktywny uczy jak wygląda proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla, który jest wydobywany i przetwarzany przez giganty mocy, oczywiście z Bełchatowa, czyli przez kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Dzieci z pewnością będą się tutaj świetnie bawiły, więc zabierz ich na interaktywną wystawę!

Trochę architektury i historii

Mowa o Dworku Olszewskich, który jest zabytkowym kompleksem dworsko-parkowym z XVIII wieku w stylu późnobarokowym. Naprawdę wiele elementów zachowało się w takim stanie i stylu, jakimi były od czasu wybudowania dworku. Obecnie jest tam również Muzeum Regionalne, gdzie można dokładnie zapoznać się z historią całego miasta, a także obejrzeć wystawy twórców kultury. Wspaniałe miejsce, które trzeba odwiedzić, jeśli planuje się wycieczkę do Bełchatowa.

  Zobacz także  


Najpopularniejsze miejsce, czyli Góra Kamieńsk

Sztuczne wzgórze, które osiąga wysokość prawie 400 m n.p.m. To największe wzniesienie w środkowej Polsce, które ma około 195 metrów. Jest zwałowiskiem zewnętrznym Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Warto wspomnieć, że na północno-wschodniej części góry znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk, który jest wyposażony w sztucznie naśnieżoną, oświetloną trasę narciarską, kolej krzesełkową i dwa wyciągi talerzykowe. Można wjechać również rowerem – ale latem. Wytyczone są tam trzy trasy rowerowe. Koniecznie się tam wybierzcie!

Plac Narutowicza – must-see

Kiedyś plac nazywano Starym Rynkiem. Wyróżniano tam piękną architekturę – zabudowania, które należały do bełchatowskiej społeczności. Obecnie wygląda trochę inaczej niż kilkanaście lat temu. Z pewnością spodoba wam się fontanna, która się tam znajduje. Możecie usiąść, podumać, odprężyć się, przespacerować i chociaż trochę wyciszyć. Możecie również skorzystać z oferowanych tam dobroci.

Jeśli wybieracie się do Bełchatowa – koniecznie zadbajcie o dobry nocleg, bo nie jest to typowe miasto turystyczne. I powiedzcie koniecznie jak się wam podobało!

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: