× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Ratunek dla pracownika

Urlop na żądanie - wszystko co musisz o nim wiedzieć. Komu przysługuje i jaki jest jego wymiar?

Redakcja Pinbook | 03-12-2019 | skomentuj

Urlop na żądanie - wszystko co musisz o nim wiedzieć. Komu przysługuje i jaki jest jego wymiar?

Zdjęcie poglądowe

Oceń


Urlop na żądanie to rzecz, która jest naprawdę pomocna – szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Wiadomo, długo planowaną wizytę u lekarza czy wyjazd gdzieś jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie jesteśmy jednak zdolni do wyobrażenia sobie całej przyszłości. Dlatego czasami, kiedy wstajemy rano do pracy, okazuje się, że nie możemy do niej iść. Nie mamy wypisanego wcześniej wniosku urlopowego i do głowy przychodzi nam jedynie „urlop na żądanie”. Nie wszyscy jednak wiedzą na czym dokładnie on polega.

  Zobacz także  


Dlatego wyjaśnimy kiedy i komu przysługuje tak zwana „UŻ-ka”, a także kiedy można wykorzystać swój urlop na żądanie i czy pracodawca może nam odmówić jego udzielenia.

Wszystko o… urlopie na żądanie

Kodeks Pracy w art. 167 mówi o urlopie na żądanie jasno:

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Według Kodeksu Pracy mamy więc możliwość wzięcia urlopu na żądanie w wysokości 4 dni w każdym roku kalendarzowym. W dodatku istnieje możliwość wzięcia tego urlopu w różnych kombinacjach: zarówno można wykorzystać je pojedynczo, dwa razy po dwa dni, raz po trzy dni i potem w wysokości jednego dnia, a także czterech dni jednocześnie. Wszystko w zależności od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Urlop na żądanie może być wzięty wtedy, kiedy po prostu chcemy go wziąć, a z powodu wzięcia takowego urlopu nikomu nie musimy się tłumaczyć.
Szef musi zostać jednak poinformowany o urlopie najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.
Żeby wziąć urlop na żądanie nie ma znaczenia jaki mamy staż pracy – jedynym warunkiem jest to, że zatrudnieni jesteśmy na umowie o pracę. Nawet, jeśli jest to okres próbny.

Pamiętajmy również o najważniejszej rzeczy – każdy dzień urlopu na żądanie odliczany jest z liczby dni dostępnych w ramach urlopu wypoczynkowego. To znaczy, że jeśli przysługuje nam 22 dni urlopu i bierzemy 2 dni urlopu na żądanie – zostaje nam 20 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop na żądanie nie przechodzi na kolejne lata.

Ważny jest również fakt, że urlop na żądanie jest w 100% płatny.

  Zobacz także  


Jak powiadomić szefa o urlopie na żądanie?

Tego Kodeks Pracy nie narzuca i nie tłumaczy. Wychodzi na to, że wniosek o urlop na żądanie musimy zgłosić telefonicznie lub mailowo. Jeśli stosunki z szefem opierają się na „przyjacielskiej stopie” - można również wysłać SMS-a. Wniosek o urlop na żądanie można donieść następnego dnia, kiedy pojawiamy się w pracy. Nie wszyscy muszą jednak mieć ten fakt udokumentowany w taki sposób.

Czy szef może odmówić udzielenia UŻ-ki?

Teoretycznie nie. 4 razy w ciągu roku kalendarzowego mamy prawo do skorzystania z tego przywileju. Możemy mieć jednak pewność, że kiedy będziemy chcieli wykorzystać swój urlop po raz piąty – szef się po prostu nie zgodzi. Warto jednak wspomnieć, że są takie sytuacje, kiedy szef może odmówić urlopu na żądanie, nawet jeśli mamy jeszcze możliwość go wziąć. Dotyczą one zapisu w Kodeksie Pracy, który mówi o tym, że pracownik musi dbać o dobro zakładu pracy. Czyli jeśli jest jakiekolwiek zagrożenie interesu firmy, występują braki kadrowe albo zaistnieje jakakolwiek inna, wcześniej nieprzewidziana sytuacja – pracodawca może, powołując się na ten paragraf, odmówić udzielenia urlopu na żądanie.

Czy wiecie już wszystko u urlopie na żądanie?
Wszystko na temat:

Biznes Biznes i praca Praca Wszystkie tagiDodaj komentarz