× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Nietypowy nominał

Nowy banknot w obiegu

Redakcja Pinbook | 03-10-2019 | skomentuj

Nowy banknot w obiegu

Oceń


Do obiegu trafiły właśnie nowe banknoty, których nominał wynosi 19 złotych. Pieniądze zostały wydane z okazji stulecia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Banknoty opatrzone są wizerunkiem Ignacego Paderewskiego – polskiego kompozytora, pianisty i polityka. Gdzie można nabyć nietypowy banknot? Chętni muszą udać się do oddziału Narodowego Banku Polskiego lub sklepu numizmatycznego. Możliwe jest nabycie banknotu także za pośrednictwem strony internetowej NBP. 

  Zobacz także  


Wartość nominałowi nierówna

Chętni muszą liczyć się jednak z ceną znacznie wyższą od nominału banknotu. Wynika ona przede wszystkim z kolekcjonerskiego charakteru pieniędzy. Za posiadanie jednego z 55 tysięcy wydrukowanych banknotów zapłacić trzeba około 80 złotych. Emisja została rozpoczęta drugiego października. Zainteresowani kupnem banknotu powinni się spieszyć – często takie nietypowe pieniądze bardzo szybko rozchodzą się na pniu.

Okolicznościowe polskie banknoty

Nie tylko banknot o nominale 19 złotych objęty był okolicznościową emisją. Wcześniej mieliśmy już okazję nabyć chociażby banknoty wydane z okazji  200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego, 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, 600 rocznicę urodzin Jana Długosza, 100 rocznicy przyznania Marii Curie-Skłodowskiej Nagrody Nobla, 90 rocznicy odzyskania niepodległości, 1050-lecia Chrztu Polski czy banknot okolicznościowy związany z postacią Jana Pawła II. Zazwyczaj były to jednak banknoty o regularnych nominałach (np. 20 złotych). Czy nietypowa wartość banknotu wpłynie na jego cenę? Przekonamy się wkrótce.

Wszystko na temat:

Pieniądze Wszystkie tagiDodaj komentarz