List motywacyjny wzór, szablon - jak napisać go tak, by dostać pracę?


  • 05 lutego 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Często, mimo wyraźniej prośby w ofercie o pracę, ludzie nie wysyłają swojego listu motywacyjnego. A jeśli już wysyłają – przeważnie jest to ten sam schemat, kilka wyświechtanych do bólu zwrotów znalezionych w Internecie, które absolutnie nic nie wnoszą do naszej rekrutacji. Często wręcz zrażają do nas rekrutera. Dlatego tak ważne jest, aby umieć napisać list motywacyjny, który spodoba się potencjalnemu pracodawcy i da nam szansę na rozmowę rekrutacyjną.

Jak dokładnie się do tego zabrać? Co wpisać w liście motywacyjnym, a czego lepiej unikać? Dzięki temu poradnikowi dowiecie się co możecie zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w dobrej, solidnej firmie.

Po co list motywacyjny?

Czasami ten, z pozoru, niepotrzebny dokument może zaważyć na tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy czy też nie. Jeśli w ofercie o pracę była wzmianka o liście motywacyjnym, a my go nie wysłaliśmy – automatycznie ktoś odrzuca naszą kandydaturę. Kiedy nasze CV zachwyciło, to list może zdecydować o tym, czy ktoś zaprosi nas na rozmowę rekrutacyjną.
Pamiętajcie jednak, że wasze CV musi być skonstruowane jak najlepiej, bo i tak to od tego zacznie pracodawca. Dlatego pamiętajcie o wszystkich punktach, które mogą wyróżnić wasz dokument spośród innych.

Jak napisać list motywacyjny?

Na pewno nie używać utartych frazesów, które można znaleźć w Internecie za każdym razem po wpisaniu frazy „list motywacyjny wzór”. 80% osób zrobi dokładnie to samo i użyje tych samych słów, prawdopodobnie nawet z 1. wyniku wyszukiwania w Google. Rekruterowi nawet nie będzie się chciało tego czytać, niezależnie co wpisane jest dalej. Po prostu dokument trafi do niszczarki. I tyle.

Dlatego lepiej skonstruować list motywacyjny w inny sposób. Przede wszystkim:

1. Warto podawać konkretne cechy i umiejętności → działania, które dzięki temu podjęliśmy → konkretne sukcesy
2. Jakie są twoje mocne strony? (które możesz poprzeć przykładami z życia!) Już wiesz? Więc napisz o nich w liście motywacyjnym
3. Użyj konkretnych faktów i LICZB. Przedsiębiorcy lubią liczby. Działają na wyobraźnię. „Zwiększenie sprzedaży o 30%”? To ci dopiero gratka!
4. NIE KŁAM w swoim liście motywacyjnym. Nie i już!
5. Ustal, do kogo piszesz swój list motywacyjny. To Pani Anna z HR? Zaadresuj go do niej. Od razu listy motywacyjne trafiają na biurko pracodawcy? Zaadresuj go do prezesa!
6. Interesujesz się daną firmą i wiesz, nad czym pracują? Użyj tego w swoim liście motywacyjnym. Opisz, że gdybyś tu pracował – rozwiązałbyś ich problem w taki i taki sposób. Na pewno się wyróżnisz, a dodatkowo może to być nokaut na pozostałej reszcie kandydatów.

Wzór listu motywacyjnego – szablon za darmo

Można skorzystać z gotowych szablonów listów motywacyjnych, których w Internecie jest pusto. Dodają one jedynie pewne ozdobniki, co sprawia, że wizualnie list również się wyróżnia. Warto z tego skorzystać.

Pamiętajcie jednak, aby omijać takie miejsca, które narzucają pewien schemat pisania. Jak mówiliśmy – utarte schematy nie są najlepsze. Sprawdź wzór, na którym możesz spróbować napisać swój list motywacyjny, zawierający nasze propozycje jego wyróżnienia. Ściągnij go w PDF tutaj:

Pobierz wzór listu motywacyjnego

PAMIĘTAJ! Nie kopiuj wszystkiego – postaraj się go napisać w podobny sposób SAMODZIELNIE. Rekruter nie znajdzie wtedy szablonu w Internecie i będzie miał pewność, że wszystko wyszło właśnie od ciebie!



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze