Kursy internetowe - warto czy nie?


  • 01 kwietnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

W internecie rzekomo można znaleźć wszystko. Powszechny dostęp do sieci stał się okazją do poszerzania swojej wiedzy i kompetencji. Bardzo łatwo znaleźć setki kursów online, które bardzo często kuszą przystępną ceną czy certyfikatami po ich ukończeniu. Jaka jest realna wartość takiego kursu? Czy warto poświęcić swój czas? Wszystko wskazuje na to, że tak, a poszerzenie swoich kompetencji nierzadko procentuje przy ubieganiu się o konkretne stanowisko.

Zalety kursów online

Ogromną zaletą jest ich dostępność. Obecnie wystarczy laptop, smartfon czy tablet podpięty do internetu, aby rozpocząć naukę Nie jesteśmy więc zmuszeni do odbywania zajęć stacjonarnych, które kolidować mogą z naszą pracą, obowiązkami czy miejscem zamieszkania. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim kursy językowe, które pozwalają w tani sposób poznać podstawy nowego języka, bądź podszkolić się w terminologii specjalistycznej.

Plusem nauki przez internet jest też mnogość ofert. Przy odpowiednim podejściu i samozaparciu możemy zmienić swój zawód i zyskać kompetencje pozwalające stać się programistą, grafikiem czy muzykiem. Każdy pomysł na siebie jesteśmy w wstanie przełożyć na rozpoczęcie nauki od zaraz. Mnogość ofert wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – kurs internetowy należy wybierać rozsądnie.

Wady kursów online

Przede wszystkim należy pamiętać, że jesteśmy tutaj zdani na siebie. Musimy doskonale wiedzieć czego potrzebujemy, jakim czasem i budżetem dysponujemy oraz co ma nam przynieść ukończenie danego kursu, W sytuacji, w której mamy plany się przebranżowić bądź ubiegać się o wyspecjalizowane stanowisko warto zainwestować w droższe kursy. Taki cykl szkoleń bardzo często jest certyfikowany i pozwala nam na udokumentowanie zdobytych umiejętności. Pamiętajmy, że kursy dostępne są dla wszystkich, w związku z czym bardzo istotnym czynnikiem jest tutaj nasza sumienność i poważne podejście do przyswajanego materiału. Warto więc wybór komercyjnego kursu oprzeć o porównanie ofert i wiarygodność testu poprzedzającego zdobycie certyfikatu.  Pomocne może okazać się sprawdzenie prowadzącego, weryfikacja programu szkolenia czy zawartych w ofercie elementów. Ich mnogość i uznany autor świadczą najczęściej o atrakcyjności i możliwości zdobycia realnych kompetencji.

Jeśli kurs dotyczy naszego hobby, bądź jest po prostu uzupełnieniem wiedzy możemy przejrzeć dotyczące go opinie, lub zapytać o zdanie znajomych, którzy skorzystali z podobnej oferty. Im więcej metod weryfikacji oferty, tym lepiej. Jeśli kurs dotyczy tylko naszych powierzchownych zainteresowań warto rozważyć poszukiwania podobnego szkolenia za darmo – ilość dostępnych materiałów sprawia, że czasem nie warto przepłacać. Przed podjęciem płatnego kursu można skorzystać wcześniej z darmowej alternatywy, która przygotuje nas do właściwego progamu nauczania.

Czy warto wpisywać kurs do CV?

W wypadku uzyskanej dokumentacji i jej odnotowania w życiorysie zdania są podzielone. Dominuje jednak opinia, że kursy, które pochodzą z uznanego źródła i dotyczą określonych kompetencji warto uwzględnić w CV – szczególnie jeśli aplikujemy na wyspecjalizowane stanowisko, które wymaga uzyskanych dzięki kursowi umiejętności i kompetencji, Chcąc pochwalić się przyszłemu pracodawcy swoją uniwersalnością można się wówczas pochwalić chociażby zdobytymi certyfikatami.

Internet daje możliwości

Człowiek uczy się całe życie. Czemu więc nie skorzystać z coraz szerszej gamy rozwiązań, które proponuje internet. Z pewnością dowiemy się i nauczymy wielu przydatnych rzeczy, natomiast niewykluczone, że zaprocentują one przy szukaniu nowej, lepiej płatnej pracy czy przydadzą się podczas zagranicznych wojaży. Rozsądnie wybrane szkolenie to klucz do sukcesu. Wiele zależy jednak od podejścia i wytrwałości – należy się skupić na przyswajanej wiedzy. Nie polecamy  rozpoczynania wielu kursów jednocześnie. Taka decyzja często kończy się nieukończeniem żadnego z nich.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze