Jak znaleźć dobrego pracownika i go przy sobie zatrzymać?


  • 11 kwietnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Firmę, jak wiadomo nie od dziś, tworzą ludzie. Dobry pracownik to filar każdego przedsiębiorstwa. Niestety, wbrew pozorom, bardzo ciężko znaleźć odpowiednią osobę, która doskonale sprawdziłaby się na swoim stanowisku – w większości to nawet nie chodzi o wykształcenie, które posiadają kandydaci.
Pracownicy mają łatwiej – im szukanie dobrego miejsca pracy idzie znacznie szybciej, bo znalezienie dobrej firmy jest prostsze. Pracodawca… Musi się trochę natrudzić, aby móc przyjąć kogoś, kto nie tylko będzie się znał na swojej pracy, ale również wykona ją z odpowiednim zaangażowaniem. Niekiedy pracodawcy są w stanie zaoferować naprawdę duże pieniądze, jeśli tylko ktoś wywrze na nich odpowiednie wrażenie. Jak jednak pozyskać dobrego pracownika i go przy sobie zatrzymać?

Co musi zrobić pracodawca, aby znaleźć odpowiedniego kandydata? Kwestia wystawiania ogłoszeń.

    • Wybór odpowiedniego miejsca do zamieszczenia ogłoszenia.
    • W ogłoszeniu znaleźć muszą się najważniejsze informacje o firmie, a ponadto – nie może być ono zbyt obszerne, ani ogólnikowe. Należy jasno i treściwie umieścić w nim informacje o stanowisku, obowiązkach, oczekiwaniach. Można również dodać informacje o wynagrodzeniu, aby zachęcić do aplikacji.
    • Dopasowanie oferty pod stanowisko, na które szukamy pracownika. Inaczej wyglądać będzie ono, kiedy szukamy kogoś do działu IT, inaczej w przypadku poszukiwania budowlańca.

Jak podkreśla Pan Paweł Łazarz, właściciel portalu Praca Stała (Praca Stała to jednocześnie agencja rekrutacyjna, jak i portal z darmowymi ogłoszeniami), w obecnych czasach ciężko znaleźć dobrego pracownika.

„Na rynku pracy w Polsce jest ponad 500 tysięcy wakatów. Pracodawcy zmuszeni są wspierać się pracownikami chociażby ze Wschodu. Powodów jest wiele – kluczowy jest taki, że brak jest rąk do pracy. Ponad 3 miliony rodaków pracuje i żyje za granicami Polski. Drugim poważnym problemem jest to, że mamy starzejące się społeczeństwo”

A Pan Paweł wie co mówi, ponieważ ma swoje przedstawicielstwo na Ukrainie i na stanowiska produkcyjno-przemysłowe rekrutuje w dużej mierze ludzi z Ukrainy – ale nie tylko. Na co dzień współpracuje on z firmami z różnych branż, rekrutując dla nich najlepszych pracowników. Podkreśla również, że pracownikom którzy poszukują pracy pomagają zupełnie za darmo.

zdj1

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Kiedy już uda nam się zebrać odpowiednią ilość CV, zaczynamy umawiać się z potencjalnymi przyszłymi pracownikami na rozmowy kwalifikacyjne. Żeby później nie było zaskoczeń oraz przykrych sytuacji, które nie wyjdą nikomu na dobre, należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które są niezwykle ważne.


    • Wykształcenie – trzeba dokładnie przyjrzeć się temu elementowi w CV kandydata, ponieważ wiele można z niego wyciągnąć dla siebie. To moment, w którym pracodawca może przeprowadzić testy, sprawdzające faktyczne umiejętności pracownika względem tego, co studiował.
    • Doświadczenie – jeśli widzimy, że w CV znajduje się kilkanaście pozycji, ale w każdej z nich kandydat pracował maksymalnie kilka tygodni i nieustannie „szuka swojego miejsca” to możemy mieć problemy. Pytajmy też wprost dlaczego osoba, która ubiega się o stanowisko w naszej firmie, zmienia swoje obecne miejsce zatrudnienia.
    • Inne informacje – możesz się dokładnie zastanowić, czy np. zainteresowania pracownika, nie są w stanie rozwijać bardziej firmy. Po wielu innych punktach w CV można również ocenić czy dana osoba pasuje do profilu przedsiębiorstwa.

Niestety pracodawcom trochę się schodzi, zanim uda im się zatrudnić kogoś sensownego. Czasami może szukać w nieskończoność. Pan Paweł podkreśla, że wszystko zależy od kilku czynników:

 „Czas poszukiwania dobrego pracownika zależy od kilku czynników: od stanowiska na jakie szuka się pracownika i od branży, a co najważniejsze – od oferowanego wynagrodzenia”

Mamy pracownika. Jak go przy sobie zatrzymać?

Udało nam się znaleźć osobę, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jest komunikatywna, pracowita, wykazuje się niezwykłymi umiejętnościami w kontakcie z klientem, wykonuje swoje obowiązki na najwyższym poziomie. Często wielu pracodawców na tym etapie uznaje, że udało się znaleźć dobrą osobę na stanowisko, mają dogadane wynagrodzenie, umowa podpisana i w zasadzie koniec. Już więcej nic nie trzeba robić. A ktoś, kto jest niedoceniany - chętnie „wyfrunie” do innego przedsiębiorstwa, gdzie będzie miał lepsze warunki.

zdj2
Pytając Pana Pawła Łazarza o to, dlaczego ludzie najczęściej zmieniają pracę, podkreśla, że są to między innymi przesłanki finansowe, ale nie tylko.

Dlaczego szukają nowej pracy? Główny powód to pensja. [W firmach – przyp. red] Powinno się zmienić sporo, ale istotne jest też nastawienie pracownika. To, w jakich warunkach pracuje i czy za wykonywanie swoich obowiązków dostaje jakieś profity”

Pracodawca powinien traktować swojego podwładnego tak, jakby sam chciałby być traktowany będąc na jego miejscu. Musi nagradzać każdy ponadprogramowy wysiłek, inicjatywę i dobre pomysły, może również zapewnić pracownikowi dodatkowe benefity w związku z pracą w tej, a nie innej firmie – prywatny pakiet medyczny czy kartę sportową. Każdy szef powinien umożliwić pracownikowi materiały do rozwoju osobistego. To przełoży się na jego zadowolenie, efektywność – a w końcu na zyski dla firmy.

Jak widać – pracodawca naprawdę ma trudniej. Oczywiście nie umniejszamy tutaj tego, że pracownik praktycznie nic nie robi i nagle - puf! - znajduje pracę. Obie strony muszą się bardzo postarać. Jeśli ktoś nie jest pewien czy uda mu się na własną rękę znaleźć pracownika, lub dobrą pracę, może skorzystać z agencji rekrutacji Praca Stała.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze