× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Elon Musk - przedsiębiorca, wizjoner i filantrop

Redakcja Pinbook | 03-04-2019 | skomentuj

Elon Musk - przedsiębiorca, wizjoner i filantrop

Oceń


Ostatnimi czasy o Elonie jest bardzo głośno w mediach, chociażby przez wystrzelenie Tesli na orbitę, czy zdjęcia na których pali skręta. Ale czym Musk się tak właściwie zajmuje?

  Zobacz także  


Dzieciństwo i edukacja

Elon Reeve Musk, o czym nie każdy wie, pochodzi z RPA i od dziecka miał bystry umysł. Świadczyć o tym może fakt, że już w wieku 12 lat napisał swój pierwszy program - grę komputerową Blastar, którą sprzedał za 500 USD. Mieszkał w Pretorii i tam też skończył szkołę średnią w wieku 17 lat, po czym z chęci uniknięcia służby wojskowej wyemigrował do Kanady, gdzie znalazł pracę przy czyszczeniu kotłów w tartaku. Po dwóch latach zmienił pracę na bardziej psującą do jego umiejętności i zatrudnił się w dziale IT w banku. Nie zapomniał jednak o edukacji i w tym samym czasie aplikował do Queen's University. Kanadę opuścił w 1992 roku, żeby przenieść się na Uniwersytet Pensylwanii, gdzie zrobił licencjat z ekonomii i drugi z fizyki.

Pierwszy biznes i podróż Elona po firmach

W 1995 roku założył razem z bratem swoją pierwszą firmę - Zip 2, która zajmowała się oprogramowaniem sieciowym, jednak firma nie istniała długo, bo po 4 latach została kupiona przez Compaq. Za pieniądze uzyskane ze sprzedarzy założył X.com, który połączył się z inną firmą - właścicielem znanego chyba wszystkim PayPal i taką nazwę przyjęła firma po fuzji, a Elon Musk został dyrektorem generalnym. Przez nieporozumienia między nim, a pozostałym kierownictwem firmy, został jednak usunięty z tego stanowiska, ale pozostał w zarządzie. Ostatecznie PayPal został wykupiony przez eBay.

W czerwcu 2002 roku Elon założył swoje trzecie i chyba najważniejsze przedsiębiorstwo, czyli Space X zajmujący się projektowaniem i konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, kładąc nacisk na niski koszt i niezawodność ich produktów. Celem CEO firmy jest 100-krotne zmniejszenie kosztów lotów w kosmos. Space X budził wiele kontrowersji przez fakt, że nie wszystkim podobał się pomysł powierzania eksploracji kosmosu prywatnym firmom, jednak po pomyślnym wystrzeleniu rakiet Falcon 1 oraz Falcon 9 zdobył kontrakt na przeprowadzenie lotów zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

  Zobacz także  


Naprawdę głośno o Elonie Musku zrobiło się stosunkowo niedawno, przez wystrzelenie w kosmos Tesli. Jak powszechnie wiadomo nasz przedsiębiorca jest również współzałożycielem Tesla Motors, które zajmuje się produkcją elektrycznych samochodów. Trzeba przyznać, że wyniesienie jednego ze swoich produktów na orbitę zwraca uwagę ludzi i najwyraźniej jest udaną strategią reklamową zarówno dla marki samochodowej, jak i dla Space X, którego to rakieta Falcon Heavy została użyta do tego przedsięwzięcia.

Działalność dobroczynna

Elon Musk posiada również swoją fundację finansującą edukację naukową, pomoc pediatryczną oraz badania nad czystą energią.  Zasiada w zarządzie Space Foundation, The Planetary Society, The National Academies Aeronautics, Space Engineering Board i Stanford Engineering Advisory Board. W 2001 roku Musk stworzył plany projektu „Mars Oasis”, którego celem byłoby umieszczenie na powierzchni Marsa miniaturowej szklarni i badanie rozwoju roślin na marsjańskim regolicie. Zawiesił ten projekt, gdy zorientował się, że koszty transportu wielokrotnie przewyższyłyby wszystkie inne koszty. Zamiast tego zdecydował się pracować nad rozwojem transportu kosmicznego i stworzył wspomniane wcześniej przedsiębiorstwo SpaceX.
Przyszłość ludzkości jest niepewna i istnieje wiele zagrożeń mogących jej poważnie zaszkodzić. Na szczęści istnieją ludzie, którzy dążą do stworzenia rozwiązań mających tę przyszłość zabezpieczyć. Nie wiadomo, czy działania Elona wystarczą do zagwarantowania przetrwania naszego gatunku, ale zdecydowanie mocno się do tego przyczyniają.
Wszystko na temat: