× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Dlaczego pracodawcy chętnie zatrudniają studentów?

Redakcja Pinbook | 10-04-2019 | skomentuj

Dlaczego pracodawcy chętnie zatrudniają studentów?

Oceń


Pracujący studenci to już norma na polskim rynku pracy. Młodzi ludzie często chętnie sięgają po możliwości zarobku w sposób legalny. Dotyczy to także studentów stacjonarnych, którzy gotowi są połączyć zajęcia z obowiązkami zawodowymi. Często pracodawcy pozwalają takim osobom na układanie własnego grafiku, który nie będzie kolidował z uczelnią. Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie osób, które się uczą. Coraz częściej jest to wręcz jedno z wymagań, jakie pracodawca stawia w procesie rekrutacji. Skąd takie zainteresowanie zatrudnieniem żaków?

  Zobacz także  


Młodzi, kreatywni, dyspozycyjni…

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na profil statystycznego studenta. Jest to osoba młoda, ambitna, którą charakteryzuje często nieszablonowe myślenie i świetna znajomość trendów czy technologii. Młodzi ludzie świetnie odnajdują się chociażby w mediach społecznościowych. Brak doświadczenia nie stanowi tutaj znaczącego problemu – nowi pracownicy z młodej grupy wiekowej bardzo szybko odnajdują się w nowych zadaniach i nie brak im zapału. Student, który podejmuje pierwszą pracę jest też pozbawiony negatywnych cech i przyzwyczajeń z poprzednich stanowisk pracy. Bardzo często taki pracownik jest bardziej skrupulatny, rzetelny i punktualny niż osoba z większym doświadczeniem. Dodatkowo dochodzi dyspozycyjność – pracownik rzadko godzi się na pracę w wolne weekendy, które dla studenta są wspaniałą okazją na dorobienie do swojego budżetu. Student to więc osoba młoda, nie znająca słowa rutyna, kreatywna a przede wszystkim pełna młodzieńczej werwy. Jeśli dodamy do tego umiejętności i nawet minimalne doświadczenie otrzymamy pracownika niemal idealnego.

zdj1

  Zobacz także  


Student jest tańszy!

Podstawowy powód zainteresowania pracodawców zatrudnieniem studentów nikogo nie zaskoczy. Chodzi przede wszystkim o pieniądze. Ogromna większość uczących się zatrudniana jest na umowie zlecenie. Jeśli student dodatkowo nie przekroczył 26. roku życia, pracodawca w ramach takiej umowy nie jest zobowiązany do opłacania składki ubezpieczeniowej ZUS. To znacząco obniża koszty zatrudnienia i często przekonuje pracodawcę do zatrudnienia osoby, która podlega pod składki ubezpieczeniowe rodziców.

Ponadto pracodawca nie musi wypłacać takiej osobie pensji za czas urlopu i choroby. To znaczące ułatwienie dla zatrudniającego w porównaniu do umowy o pracę. Ponadto umowa zlecenie jest znacznie mniej skomplikowana, co pozwala uniknąć zagmatwanej papierologii, czasu i pieniędzy.

Warto pamiętać, że umowa zlecenie niesie też pewne korzyści dla zatrudnionego, choć niektórzy narzekają na taką formę zatrudnienia, nazywając ją umową śmieciową. Student pracujący w ramach umowy zlecenie może liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie netto, niż osoba na identycznym stanowisku zatrudniona w ramach umowy o pracę.

Jak widać studenci są wbrew pozorom pożądani na rynku pracy. Niektóre firmy już w procesie rekrutacji zaznaczają, że interesują je wyłącznie odpowiedzi od osób, które posiadają status studenta. Warto aby sami zainteresowani – poszukujący pracy, zdawali sobie sprawę z tego, że mogą bez trudu znaleźć satysfakcjonującą ich pracę, a nawet negocjować z nowym pracodawcą.
Wszystko na temat: