×

Wyszukaj artykuł


Co wtedy z US?

Czy można podpisać dwie umowy o pracę?

Redakcja Pinbook | 06-02-2020 | skomentuj

Czy można podpisać dwie umowy o pracę?

Zdjęcie poglądowe

Oceń


Niektórzy pracownicy często zastanawiają się, czy możliwe jest być zarejestrowanym na dwóch umowach o pracę. Wiemy, że umów-zlecenie można mieć kilka, ale tak bardzo niepowszechne wydaje nam się posiadanie dwóch umów o pracę. Otóż – jest to jak najbardziej możliwe. Czasami pracodawca proponuje pracownikowi dodatkowy etat albo pracownik świadczy swoją pracę nie tylko dla jednego pracodawcy. Co to zmienia w kwestii ZUS i US?

  Zobacz także  


Czy są jakieś rzeczy o których należy pamiętać kiedy podpisuje się drugą umowę o pracę? Kiedy jest to niemożliwe?

Dwie umowy o pracę?

Tak, to jak najbardziej możliwe. Kodeks pracy nie zabrania bowiem zawarcia dwóch takich umów np. u jednego albo u dwóch różnych pracodawców. Wyjątkiem, który uniemożliwia podjęcie drugiej pracy na umowę o pracę, jest podpisanie umowy o zakazie konkurencji.

Jeśli pracownik zdecydował się podpisać drugą umowę o pracę u tego samego pracodawcy – niewykluczone, że ktoś będzie chciał skontrolować czy nie jest to pomysł na „obejście” wypłacania „nadgodzin”. Szczególnie, jeśli zakres obowiązków jest taki sam, jak w pierwszej umowie o pracę. Pracodawca musi również pamiętać o tym, aby pracownik pracujący na dwie umowy o pracę miał zapewnioną odpowiednią regenerację, czas na odpoczynek i aby zachował tzw. „work-life balance”.

Jeśli praca jest świadczona u dwóch różnych pracodawców – może być to nawet na dwa pełne etaty.
Pracownik ma z każdego stosunku naliczane uprawnienia pracownicze np. prawo do urlopu. Z każdego z nich ma też prawo do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i urlopów bezpłatnych, na żądanie itp.

  Zobacz także  


Składki ZUS przy dwóch umowach o pracę

Więcej niż jeden etat nie jest większym problemem w ZUS. Po prostu obowiązkowo odprowadzane są składki od całego przychodu – nie dochodzi więc do zbieżności tytułów ubezpieczeń. Wynagrodzenie z dwóch umów o pracę sumuje się. Również świadczenia z ubezpieczeń społecznych przysługują pracownikowi odrębnie z każdej umowy o pracę.

Widzicie? Jeśli więc macie już jedną umowę o pracę – nic nie stoi na przeszkodzie, abyście podpisali również drugą, jeśli taką wolę macie wy i wasz pracodawca.
Wszystko na temat:

Biznes i praca Praca Wszystkie tagiDodaj komentarz