Copywriter - kim jest? Dla kogo jest ta praca? Ile można zarobić?


  • 20 grudnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Copywriter to osoba, która jest niezwykle potrzebna w każdym przedsiębiorstwie. Okazuje się, że istotny jest nie tylko wygląd strony, ale również to, co można na niej znaleźć. Kiedy czegoś szukamy w Internecie wpisujemy frazy, które składają się ze słów. Jak widać – ludzie lubują się w słowach, więc nic dziwnego, że tak niezbędni są copywriterzy. Wspomnienie o frazach w Internecie też nie jest przypadkowe, bowiem to, jakie teksty napiszą „władcy słowa” wpływa na to, co pojawia się na szczycie wyszukiwań. Jak widać – tekst rządzi! Pytanie brzmi – kim dokładnie jest taki copywriter, czy trzeba mieć do tego jakieś studia i predyspozycje? Czy copywriterem może zostać każdy? No i za pewne dla wielu najważniejsze – ile zarabia taka osoba, która pisze teksty do Internetu?

Postaramy się odpowiedzieć najbardziej wyczerpująco jak potrafimy na wszystkie pytania, które często padają w kontekście copywritera.

Kim jest copywriter?

Wydaje nam się, że te kwestie w miarę dobrze wyjaśniliśmy we wcześniejszym fragmencie artykułu. Warto to jednak rozwinąć, bo to nadal dla wielu nowy zawód w Polsce. Coraz częściej również pojawiają się ogłoszenia o pracę, w których poszukuje się „copywritera” lub „content managera” czy ogólnie kogoś, do pisania tekstów np. pod SEO. Nie wszyscy mają to „coś” co sprawia, że mogą pracować w tym zawodzie. Oprócz poprawnej polszczyzny, znajomości zasad interpunkcji czy ortografii, ważna jest także kreatywność.
Copywriterzy działają w różnych obszarach – przeważnie jednak w branży reklamowej. Zajmują się tworzeniem opisów, sloganów, scenariuszy do spotów reklamowych, tekstów promocyjnych, a także takich na strony internetowe, które muszą być dostosowane pod zasady SEO. Dzięki temu, co robią – każda witryna ma szansę lepiej pozycjonować się w Internecie.

Dobry copywriter – czyli jaki?

Najważniejsze żeby copywriter miał w sobie wielkie pokłady kreatywności, bo ona zawsze się przyda. Bardzo umiejętnie musi przelewać swoje myśli na papier i cechować go musi, tak zwane, „lekkie pióro”. Dobrze oczywiście jeśli pisze szybko bo może wtedy wykonywać więcej zleceń od swojego pracodawcy (lub kilku – przecież „copy” nie musi wcale siedzieć 8h w biurze, może być także pracą zdalną). Powinien mieć wiedzę z marketingu, znajomość zasad SEO, a także posługiwać się absolutnie poprawną polszczyzną. Tylko dzięki temu osiągnie sukces.
Ważne jest również to, aby potrafił się dogadać z każdym – w większości copywriter współpracuje z innymi działami np. grafikami. Dobrze więc żeby miał odpowiednie umiejętności do komunikacji z pozostałymi członkami grupy.

Studia są konieczne?

Nie są – nie ma jasno postawionych wymagań, jakie stawia się copywriterowi. Tutaj, trochę jak u grafików, może liczyć się raczej portfolio niż wykształcenie. Czasami ludzie bez studiów są w stanie lepiej wysławiać się i pisać w języku polskim niż magister filologii polskiej. Fakt faktem – lepiej papier mieć, niż nie mieć. Nie ma jednak żadnego przymusu. Dla copywritera dobre będą kierunki filologiczne, kulturoznawstwo czy kierunki reklamowe.

Ile zarabia copywriter?

To kwestia silnie indywidualna – zależy na jakim etapie swojej kariery jest copywriter, jakie ma umiejętności, czy ma studia, w jakim mieście pracuje i czy jest pracownikiem korporacji, czy raczej wolnym strzelcem. Podstawowe zarobki mieszczą się jednak w widełkach 3000-3500 zł brutto. Wiadome, że jeśli ktoś pracuje jako freelancer, przyjmuje więcej zleceń np. opierających się na tekstach branżowych czy pisaniu e-booków, może liczyć na zarobki znacznie wyższe. Ciężko więc jednoznacznie określić stawki w tej pracy.

Pamiętajcie – zawsze możecie spróbować swoich sił w tej pracy, jeśli macie odpowiednie cechy. Nic nie stoi na przeszkodzie. Zapotrzebowanie na copywriterów zawsze będzie spore.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze