Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie Testu Przedsiębiorcy

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 19-04-2019

ocena: 0     skomentuj

ministerstwo finansów

Fiskus weźmie pod lupę przedsiębiorców,

gdyż podejrzewa że wielu z nich zakłada Jednoosobową Działalność Gospodarczą nie w celu prowadzenia i rozwijania własnej firmy, a płaceniu niższych podatków. W polsce zarejestrowane są 2 miliony małych i średnich przedsiębiorstw. Wiele z nich tworzy jedna osoba, która współpracuje tylko z jedną firmą i zamiast być zatrudnioną na umowę o pracę, pozostaje zewnętrznym usługodawcą, który wynagrodzenie pobiera w formie wystawianych co miesiąc faktur. Efektem czego od swojego wynagrodzenia płaci 19, a nie 32% podatku. 1,2 mld zł wpływów do budżetu rocznie ma przynieść pozbawienie statusu przedsiębiorcy osób, które według fiskusa wcale nie prowadzą działalności gospodarczej.

Ministerstwo Finansów coraz poważniej przymierza się do wprowadzenia testu przedsiębiorcy.
Temat wrócił za sprawą opublikowanego w poniedziałek Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019- 2022, obejmującym Aktualizację Programu Konwergencji, co rok wysyłanego przez rząd do Brukseli.  Resort finansów potwierdził tam, że planuje wprowadzić weryfikację, której celem jest "ograniczenie skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza - i w efekcie ograniczenie arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy.
Resort finansów poinformował że, z danych GUS wynika, iż w II kwartale 2017 r. na własny rachunek pracowało 2 mln 882 tys. osób. W tej grupie "zaledwie 78 tys. (2,7 proc. ogółu tej kategorii) spełniało jednocześnie kryteria zależności ekonomicznej i organizacyjnej od klienta". Czy Jednoosobowe Działalności Gospodarcze czekają ciężkie czasy? Czekam na dalszy rozwój sytuacji.

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage