Koniec garnkowych telefonów - UOKiK wymierza karę

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 14-05-2019

ocena: 0     skomentuj

pixabay.com


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 35 tys. zł na spółkę Smak i Zdrowie (znaną wcześniej jako Philipiak Polska) za bezprawne dzwonienie do konsumentów i zapraszanie ich na pokazy garnków.

Przypominamy, że w myśl ustawy o RODO z 2018r., aby takie połączenia wykonywać, należy mieć uprzednią zgodę konsumenta na kontaktowanie się w celach marketingowych. Budząca kontrowersje firma z garnkami, mimo braku takich zgód, wykonywała połączenia do tysięcy osób by zaoferować im spotkanie, na którym reklamowała swoje produkty.  Wielokrotne skargi skarżących się na nękające wręcz telefony z zaproszeniami na pokazy doprowadziły wreszcie do interwencji odpowiedniego organu.UOKiK stwierdził, iż kontakty z potencjalnymi klientami były nawiązywane niezgodnie z prawem. Artykuł 172 Prawa telekomunikacyjnego nakłada na dzwoniącego w celach marketingu bezpośredniego obowiązek uzyskania wcześniejszej zgody danej osoby. Sytuacja dotyczy także zlecania takich połączeń innej firmie. Konsument powinien być poinformowany komu i w jakim celu udziela takiej zgody.
Urząd uznał, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na nią karę finansową 35 388 zł. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna.

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage