Jak Rosjanie oceniają Stalina? Szokujące statystyki

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 16-04-2019

ocena: 0     skomentuj

kyivpost.com

Centrum Lewady to rosyjski niezależny ośrodek badania opinii publicznej. Jego najnowsze badania szokują. Według nich coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia Stalinizm. Trend ten wzrasta w ostatnich latach i jest niezależny od poglądów osobistych respondentów. 

Badania pokazały, że aż 41% respondentów traktuje postać Stalina z szacunkiem. To wzrost o 12 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku. Około 6% jest wręcz zachwycona postacią Stalina. Jedna czwarta badanych deklaruje obojętność, a zaledwie kilka procent niechęć. 

 

Blisko 70% respondentów ocenia pozytywnie rolę, jaką Stalin odegrał w historii Rosji. Duża część społeczeństwa jest też w stanie zaakceptować ofiary poniesione na rozkaz wodza ZSRR

Według socjologów takie wyniki można usprawiedliwiać mylnym obrazem czasów stalinowskich. Współcześni Rosjanie uważają je za pozbawione korupcji z silną władzą centralną. W Rosji Stalin jest także przedstawiany jako architekt wielkiego zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage