Zamość – atrakcje jednego z najpiękniejszych miast w Polsce | Spokeo.pl

Polska może pochwalić się licznymi walorami przyrodniczymi – duża część turystów regularnie wybiera mazurskie jeziora, nadmorskie plaże i górskie szczyty. Ukształtowanie naszego kraju sprawia, że nie możemy narzekać na brak wyjątkowych okoliczności przyrody. Polska to jednak nie tylko atrakcje turystyczne związane z naturą. Na mapie znajdziemy wiele miast, które zachwycą nas swoją architekturą, muzeami czy wydarzeniami kulturalnymi. Niemal w każdym ośrodku znajdziemy też interesujące zabytki i historie. To właśnie dla nich warto przyjechać chociażby do Zamościa. 

Historia niezwykłego miasta

Miasto Zamość znajdziemy w południowej części województwa lubelskiego. Jest ono nieoficjalną stolicą tak zwanej Zamojszczyzny, której jest centralnym ośrodkiem kulturalnym, edukacyjnym, turystycznym i gospodarczym. Niewiele osób wie, że Zamość był prywatnym miastem szlacheckim. Prawa miejskie otrzymał on w roku 1580 z nadania kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Ten sam dżentelmen mianował miasto stolicą tak zwanej Ordynacji Zamojskiej. Tutejsza twierdza oparła się chociażby Kozakom Chmielnickiego i Szwedom podczas potopu. Podczas zaborów miasto trafiło do austriackiej części okupowanych terytoriów Polski, później zostało jednak przyłączone do tworu państwowego jakim było Księstwo Warszawskie. Zamość ciężko zniósł lata wojenne – podczas II wojny światowej znajdował się tu obóz zagłady, w którym życie straciły tysiące osób. W latach siedemdziesiątych miasto stało się stolicą województwa zamojskiego, którą było aż do przekształceń administracyjnych w roku 1998. Od tamtej pory miasto jest jedną z perełek województwa lubelskiego i miastem powiatowym. Dziś Zamość jest świetną opcją na weekendowy wypad i oferuje turystów przede wszystkim liczne zabytkowe budynki.


Zamość – atrakcje i zabytki

Zamość jest miastem średniego rozmiaru – zamieszkuje je niespełna siedemdziesiąt tysięcy osób. Odwiedzający mogą natomiast liczyć na szeroką ofertę tutejszej bazy noclegowej. Warto zarezerwować pokój lub hotel znacznie wcześniej – można wówczas liczyć na większy wybór i atrakcyjniejsze ceny. Przyjeżdżając do Zamościa warto już wcześniej zorientować się w miejscach, które zasługują na odwiedziny. Swoje pierwsze kroki skierować należy na tutejszy rynek główny i starówkę, które zapierają dech w piersiach zabytkowymi budynkami. Wśród nich wyróżnia się ratusz i jego wyjątkowo wysoka wieża (mierzy ona aż 52 metry). Codziennie można tu usłyszeć charakterystyczną melodię. Przebywając na starówce zrozumiemy, że Zamość słusznie nazywany jest  „Perłą renesansu”, „Miastem arkad” czy  „Padwą północy”. Warto dodać, że tutejsza starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projektantem starówki był Bernardo Morando, który uczynił z tego miejsca coś na wzór miast włoskich. Spod ręki tego samego projektanta wyszła XVI-wieczna katedra, w której kryptach pochowani są Zamoyscy. Starówkę otaczają natomiast dwa inne rynki - Rynek Solny oraz Rynek Wodny. Zwiedzając zamojskie stare miasto, warto udać się też do działającej od 1609 roku Apteki Rektorskiej. Podziwiać można tu także jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu - kamienice ormiańskie. Kompleks różnokolorowych budynków tworzą: Kamienica Pod Aniołem (czerwona), Kamienica Pod Madonną (żółta), Kamienica Pod Małżeństwem (niebieska), Kamienica Rudomiczowska (ciemnożółta) oraz Kamienica Wilczkowska (zielona).

Inne ciekawe miejsca

Zamość to jednak nie tylko starówka, choć to niewątpliwie stare miasto przyciąga największą ilość turystów. Zupełnie nie warto jednak ograniczać się tylko do niej. Dookoła starego miasta znajdują się chociażby zabytkowe Bastiony. Na turystów czeka także tutejsza Rotunda, która w czasie II wojny światowej stała się niemym świadkiem śmierci tysięcy osób. Dziś znajduje się tutaj Muzeum Martyrologii. Warto zobaczyć na własne oczy także Synagogę w Zamościu – budynek jest obecnie siedzibą Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic. Pozostając przy muzeach, ciekawe ekspozycje znajdziemy również w Muzeum Barwy i Oręża. Miłośników architektury przyciągnąć może także zespół tutejszych fortyfikacji. Dla miłośników długich spacerów polecamy park miejski i tutejsze zoo, które jest jednym z ciekawszych tego typu obiektów w naszym kraju. Odwiedzający Zamość nie mogą też narzekać na brak rozrywek, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Do najciekawszych wydarzeń cyklicznych odbywających się w tym mieście należą: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”, Zamojski Festiwal Kultury, Zamojskie Lato Teatralne czy Festiwal Jazz na Kresach. Na odwiedzających czeka też bogata baza miejscowych hoteli i pokojów do wynajęcia, które są świetną bazą wypadową dla zwiedzających i miejscem wypoczynku po licznych atrakcjach regionu. 


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO