A może jednak warto grać?

Szkodliwość gier komputerowych. Czy wirtualna rozrywka naprawdę nam szkodzi?

Wiele osób uważa, że granie w gry komputerowe to kompletna strata czasu. Jednocześnie rodzice, i dziadkowie, odganiają swoje dzieci sprzed ekranów. A wbrew pozorom – gry komputerowe nie muszą być złe. Mogą wiele nauczyć młodzież. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie gry, a dziecko z pewnością rozwinie swoje najważniejsze umiejętności m.in. zręczność, logiczne myślenie. Dla maluchów można także zaproponować gry edukacyjne, które jednocześnie pomogą im w przyswajaniu elementarnej wiedzy. Oczywiście, ślęczenie przed ekranem kilkanaście godzin dziennie nie jest zdrowe, ale godzinka, czy dwie, w ciągu dnia, mogą wyjść dziecku na plus.

Fotografia poglądowa

1. Poznawanie nowych ludzi

Wiele gier pozwala na współpracę drużynową. Dziecko dzięki temu może zawiązywać nowe znajomości. Oswaja się z innymi ludźmi i staje się bardziej kontaktowy. Jednocześnie może szlifować np. naukę języków obcych, gdyż niektóre gry multiplayer są dostępne tylko w obcym języku. Dzięki temu bogaci swoje słownictwo innego języka. To bardzo ważne, żeby dziecko potrafiło dogadywać się z innymi ludźmi i czasami dobrze, jeśli zaczyna sobie od poznawania nowych ludzi podczas grania.

2. Gry mogą uczyć

Nie wszystkie gry komputerowe to strzelanki. Gry mogą pełnić również funkcję edukacyjną. Wybierając niektóre tytuły, można liczyć na to, że dziecko nie tylko będzie się świetnie bawiło, ale także nauczy się wielu nowych rzeczy. A jak wiemy – nauka poprzez zabawę jest dużo bardziej efektywna, aniżeli wkuwanie suchej teorii.
Młodsze dzieci mogą uczyć się literek, cyferek, dopasowania i zręczności. Starsze – na przykład logicznego myślenia czy języków obcych.

3. Gracze szybciej podejmują decyzje

Często zmuszają ich do tego gry, w jakie lubią grać. Potrzebna jest tutaj szybka decyzyjność. To bardzo dobra cecha, które może im pomóc w dorosłym życiu, a nawet – w sytuacji zagrożenia. Czasami nie taki diabeł straszny, jak go malują.

W roli rozwijających produkcji świetnie sprawdzają się chociażby gry strategiczne, wśród których warto wyróżnić gry Age of Empires 3: Definitive Edition czy Sid Meier's Civilization VI.


4. Miły sposób na odstresowanie

Czasami nie ma innego sposobu na odreagowanie stresów czy poprawę nastroju jak stara, sprawdzona gra, podczas której musimy się skupić tylko na niej. Korzystają z tego nie tylko dzieci, ale często również dorośli. Nie mówimy tutaj tylko o strzelankach, ale również o grach wyścigowych, czy sportowych. Jednocześnie warto wspomnieć, że w niektóre gry można grać na konsoli – wtedy może dochodzić do tego również rozwijanie sprawności ruchowej, jeśli decydujemy się na grę np. sportową, w którą grać można tylko na Kinect’cie (Xbox) czy Move (PS).

5. Gry rozwijają wyobraźnię

Czasami naprawdę bardzo się nam to przydaje w późniejszym życiu. W grach musimy maksymalnie się skupić i dokładnie zastanowić się, co przyniesie nam kolejny ruch itp. Dlatego musimy wyobrażać sobie każdą ewentualność. To również nauka strategii, a jak wiemy – jest ona bardzo ważna, szczególnie w prawdziwym życiu.

Teoretycznie obalono już mit, który mówił, że zbyt długie siedzenie przy komputerze lub ogólnie ekranie, robi krzywdę naszym oczom. Jeśli dziecko nie zachowuje się nieodpowiednio po grze, do której lubi sobie przysiąść – czemu zabraniać mu z niej korzystać? Gry są fajne, nawet dla dorosłych.

Warto zaznaczyć, że na rynku znajdziemy sporo darmowych gier - warto sprawdzić ranking TOP 10 bezpłatnych gier na PC. 


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO