Wyjaśniamy popularne skróty nazw treningów

W sporcie pojawia się wiele różnych określeń i nie jesteśmy dokładnie pewni co one znaczą. Szczególnie dla laików w kwestii sportu nie wszystkie nazwy poszczególnych treningów mają jakieś większe znaczenie. Dlatego właśnie spieszymy z wyjaśnieniem co oznaczają niektóre z nazw różnych typów treningów. Warto wiedzieć co możemy sobie zafundować albo o czym mówi do nas trener. Pamiętajmy, że nie każdy z rodzajów treningu będzie właśnie dla nas. Sprawdź, czy możesz wykonywać danego rodzaju treningi.

1. Cardio

To ćwiczenia, które wykonuje się na poziomie 60-70% naszego maksymalnego tętna (220 – nasz wiek = nasze przybliżone, maksymalne tętno).
Cardio angażuje wszystkie mięśnie i polega na dość energicznych ćwiczeniach, ale nie wycieńczających organizmu po 20 minutach. Aby sesja była skuteczna musi być wykonywana przez 35-40 minut, ponieważ zaczynamy spalać tłuszcz po około 25 minutach, a do tego należy pamiętać, aby wykonywać takie ćwiczenia 3-4x w tygodniu.

Cardio to inaczej ćwiczenia aerobowe. Można do nich zaliczyć jazdę na rolkach, na rowerze; marsz,  aerobik, zumbę, a także ćwiczenia na maszynach na siłowni – rowerek stacjonarny, bieżnia, steper i orbitrek.
To najlepszy rodzaj treningu dla osób początkujących, którym zależy na spaleniu tłuszczu.

2. HIIT – High Intensity Interval Training

Jeśli nudzi kogoś cardio, może zdecydować się właśnie na HIIT. To taka przeplatanka – maksymalny wycisk, który przeplata się z umiarkowanym wysiłkiem. To prawdziwy pogromca tłuszczu, ponieważ spala go nawet do 48 godzin po zakończonym treningu. Jest jednak zarezerwowany dla osób o bardzo dobrej kondycji – nie poleca się go osobom o słabszej wydolności, po kontuzjach i operacjach. Można jednak przygotować się do niego, przez jakiś czas ćwicząc cardio.
Może być wykonywany maksymalnie 25 minut do 3 razy w tygodniu. Musimy po nim konkretnie odpoczywać, jeśli nie chcemy pokrzyżować sobie planów treningowych.

Doskonałe będzie połączenie sprintu i lekkiego biegu, jazda na rowerze z obciążeniem albo zestawy ćwiczeń – zarówno do domu, jak i na siłownię.


3. ABS

To ćwiczenia na brzuch, ale również na dolne partie działa – uda, pośladki. Szczególnie polecane dla osób, którym zależy na wyrzeźbieniu mięśni skośnych i prostych brzucha oraz na wyrzeźbieniu dolnych partii sylwetki, z którymi kobiety niejednokrotnie mają problem. To ćwiczenia trochę bardziej siłowe – z hantlami, obciążeniami. Świetnie będą dla wszystkich, którym nie po drodze z ćwiczeniami cardio i HIIT – nie są skomplikowane i opierają się na dużej powtarzalności.

4. TABATA

To pewien rodzaj treningu HIIT. Polega na ułożeniu planu treningowego, który będzie trwał maksymalnie 4 minuty. Przez 20 sekund ćwiczymy z wysoką intensywnością, a następnie 10 sekund z intensywnością umiarkowaną. W rezultacie 8 razy wykonujemy taki cykl ćwiczeń.

5. LISS

LISS to z kolei totalne przeciwieństwo ćwiczeń HIIT. Polega na ćwiczeniach cardio o niskiej i stałej intensywności. Ma niskie ryzyko wystąpienia kontuzji. Trwa od 30 minut, nawet do godziny i wykonywany może być 2 razy w tygodniu. Zaliczyć do ćwiczeń z gatunku LISS można pływanie, wycieczki po górach lub spacery po pochyłej bieżni, marsz lub jogging, a także wchodzenie po schodach i wiosłowanie.

Jak widać – dla każdego coś dobrego i coś innego. Teraz już wiadomo co oznaczają poszczególne treningi, więc można brać się za robotę! A do wakacji coraz mniej czasu!

 

*Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych treningów zaleca się skorzystanie z porady lekarza.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO