OpenOffice - darmowy pakiet biurowy

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 25-06-2019

ocena: 0     skomentuj

Pracując na komputerze bardzo często korzystamy z oprogramowania biurowego, które pozwala na edycję tekstów, arkuszów kalkulacyjnych czy tworzenie baz danych. Skorzystać możemy wówczas  z darmowego pakietu OpenOffice

OpenOffice to nic innego, jak alternatywa dla najpopularniejszego, komercyjnego pakietu biurowego Microsoft Office. Od 2011 jego właścicielem została firma Apache. Dla każdego użytkownika komputera jest to element niemal niezbędny przy codziennej pracy. Na pakiet składa się kilka programów – każdy z inną funkcjonalnością i docelowymi właściwościami. Do OpenOffice zaliczają się: edytor tekstu (writer), arkusz kalkulacyjny (calc), edytor grafiki (draw), edytor prezentacji (impress), program umożliwiający tworzenie baz danych (base) i program do tworzenia wzorów matematycznych (math). Cały pakiet dostępny jest niemal na wszystkich urządzeniach – w tym tych, które pracują na najpopularniejszych systemach operacyjnych jak Windows, macOS i Linux.

Pobieranie OpenOffice

Największą zaletą OpenOffice jest bezsprzecznie jego cena – ze wszystkich w nim zawartych programów korzystać możemy zupełnie za darmo. Cały pakiet można tez jednak nabyć w wersji pudełkowej. Wówczas dopłacamy za aktualizacje, szablony dokumentów i szeroko pojęty support. O wiele bardziej popularna jest jednak wersja oparta o licencję open source, z której korzystają miliony użytkowników. Pliki instalacyjne możemy pobrać bezpośrednio z internetu – warto wówczas poszukać najbardziej aktualnej wersji pakietu biurowego. Po pobraniu należy odnaleźć plik instalacyjny i go uruchomić. Prosty interfejs instalacji nie powinien stanowić żadnego problemu – wystarczy wybrać najdogodniejszą lokalizację na naszym dysku i zainstalować pakiet. Już po chwili będziemy mogli cieszyć się naszym OpenOffice zupełnie za darmo. Korzystanie z tego rodzaju oprogramowania zaleca nawet Komisja Europejska. Format OpenDocument stała się powszechna i używana jest przez wiele instytucji państwowych i międzynarodowych. Nic więc dziwnego, że także prywatne firmy i usługodawcy coraz chętniej z niego korzystają. OpenOffice z pewnością jest więc pełnowartościową i bezpłatną alternatywą komercyjnego pakietu od Microsoftu. 

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage