Jak muzyka wpływa na człowieka?

Muzyka jest istotnym elementem naszego życia, towarzyszy nam niemal od początków naszych dziejów. Starożytni Grecy wierzyli, że muzyka łagodzi obyczaje, przyspiesza rozwój, dodaje siły, inspiruje, przywraca porządek i ład. Sam Homer zwracał uwagę, że dzięki muzyce unikamy negatywnych emocji.

1. Czy muzyka wpływa na każdego człowieka?

Zazwyczaj podczas słuchania muzyki jesteśmy bierni, leżymy na łóżku, zamyślamy się, a w tle lecą ulubione piosenki. Kiedy jesteśmy smutni słuchamy łzawych kawałków, przy których wzruszamy się. Z kolei, kiedy jesteśmy rozgniewani, przerzucamy się na energiczną muzykę. Powyższe sposoby sprawiają, że oczyszczamy się. Głównym fizjologicznym przejawem wpływu muzyki na nastrój jest aktywacja autonomicznego układu nerwowego. Muzyka budzi emocje, które uruchamiane są dzięki jej rytmowi i tempie. To właśnie one wpływają na aktywację autonomicznego układu nerwowego. Ma to wpływ na poziom doznawanego pobudzenia przez człowieka.

plakat


 


2. Czy muzyka pomaga w nauce?

Choć wiele osób uważa, że najlepiej przyswaja informacje podczas słuchania muzyki, to niestety nie jest to dobra metoda nauki. Uczenie się czegoś na pamięć, rozwiązywanie zadań sprawia, że wlewamy pewną porcje informacji. W momencie słuchania swoich ulubionych utworów sprawiamy, że dostarczamy kolejny przekaz do naszego mózgu, np. o tonacji i nasuwamy sobie skojarzenia. Bardzo często dana piosenka przypominam nam jakieś wydarzenia, film lub ze względu na charakter utworu odsyła nas w inne miejsce. Dla przykładu, kiedy w głośnikach poleci piosenka, która występowała w filmie, automatycznie zaczniemy nad nim się zastanawiać. Dlatego kiedy łączymy naukę z muzyką, sprawiamy, że w naszym umyśle jest informacyjny bałagan. To powoduje, że nasza praca nie będzie bardziej efektywna.

3. Czy określone dźwięki mają wpływ na człowieka?

Według muzykoterapii określone nuty mają wpływ na organizm ludzki. Górne dźwięki mają wpływ na górną część ciała, zaś dolne dźwięki na dolną partię organizmu. Na przykład nuta „Do” ma wpływ na prace żołądka i trzustki, a nuta „Fa” na układ moczowo płciowy.
Muzyka jest zdecydowaniem czymś, co daje wszystkim radość. Ze względu na jej różnorodność, każdy może dopasować, jaki jej rodzaj najbardziej mu odpowiada. Często określa nasz charakter, to co w nas siedzi.

Sprawdź także: Dobroczynne właściwości siemienia lnianego



Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO