Czekasz na prawo jazdy? Sprawdź czy Twój dokument już czeka

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 25-06-2019

ocena: 0     skomentuj

motofakty.pl

Prawo jazdy to marzenie niemal każdego świeżo upieczonego osiemnastolatka. Wielu z nich decyduje się na przystąpienie do egzaminu państwowego już chwilę po odebraniu dowodu osobistego. Najwięcej problemów sprawia młodym kierowcom część praktyczna egzaminu, która owiana jest złą sławą. Zdarza się, że nawet wielokrotne podejście do egzaminu nie przynosi skutku w postaci prawa do kierowania pojazdem. Tym bardziej cieszy sukces, jakim jest pomyślne przejście wszelkich wymogów do stania się kierowcą. Jak dalej wygląda procedura? 

Czy Twoje prawo jazdy jest gotowe do odbioru?

Jak to sprawdzić? Okazuje się, że jest to banalnie proste. Wystarczy wejść na stronę infocar i podać potrzebne dane – wymagane są numer pesel, imię i nazwisko. W urzędowych krokach wiodących do odebrania prawa jazdy wyróżnić możemy 3 etapy. Pierwszy komunikat, który może ukazać się naszym oczom brzmi „przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne”. Oznacza to, że trwają pracę sprawdzające wniosek lub trwa wyrabianie dokumentu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Drugi komunikat informuje o możliwości odbioru dokumentu w urzędzie. Brzmi on „przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”. Wówczas możemy udać się do odpowiedniego urzędu po nasze prawo jazdy. Istnieje też trzecia możliwość – wówczas na ekranie komputera ujrzymy komunikat o treści „niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany”. Zazwyczaj oznacza on jakiś błąd na etapie wprowadzania danych lub informuje, że dokument został już wydany. Jak więc widać – sprawdzenie statusu naszego dokumentu jest łatwe i intuicyjne.

Ile trwa wyrabianie prawa jazdy?

Nowi kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Od momentu pozytywnego przejścia przez egzamin państwowy na odbiór dokumentu możemy czekać nawet 3 tygodnie. Zazwyczaj trwa to krócej – około 1-2 tygodni. Pamiętajmy jednak, że w niektórych urzędach termin ten może sięgnąć nawet jednego miesiąca.

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage