Drugi miesiąc życia dziecka. Jak się ono zmienia?

Mamy za sobą pierwszy miesiąc z życia dziecka, podczas którego zaobserwowaliśmy wiele ciekawych zmian. Zaczyna się właśnie jego drugi miesiąc i tutaj na pewno będzie się zmieniało równie dużo rzeczy.
Dwumiesięczne dziecko nabywa wiele niesamowitych cech, które chętnie prezentuje przed znajomymi mu osobami. Doskonale już wie kto jest jego mamą i tatą, więc reaguje na ich obecność. Co jeszcze zmienia się u takiego dwumiesięczne malucha?

1. Głużenie

Pisaliśmy o tym już w pierwszym miesiącu dziecka, ale w drugim miesiącu maluch „powiększa swój repertuar” nawet czterokrotnie do wyjściowego. Wydaje więcej dźwięków np. „agu”, „ga”, „ha” i wiele, wiele innych. Kiedy zaczynasz mu na to odpowiadać, bobas zaczyna żywiołowo reagować – uśmiechem lub żywiołowym poruszaniem kończynami. Okazuj mu w tym momencie bardzo dużo uwagi, rozmawiaj z nim, mów do niego, czytaj książeczki, aby pomóc mu w rozwoju swojego słownictwa.

2. Wkładanie rączki do buzi

To naturalny odruch koło drugiego miesiąca życia. W ten sposób maluch poznaje świat. Kiedy podłożysz mu cokolwiek innego – również chętnie sprawdzi to poprzez kontakt z jego buźką. Wkrótce już sam zacznie chwytać interesujące go przedmioty i sam będzie „pchał” je do buzi, aby je sprawdzić.

3. Ciemieniucha

To moment, kiedy schodzi z główki dziecka żółta łuska. Nie jest to dla dziecka niebezpieczne czy bolesne, więc nie musisz się tym przejmować. Ze względów higienicznych oczywiście lepiej, jeśli się pozbędziesz jej podczas kąpieli.

4. Uregulowanie

Dziecko już zaczyna uczyć się regularnego jedzenia, więc dobrze jest tego pilnować. Zaczyna również reagować na pewien rytm – dobrze więc ustalić dziecku konkretne godziny karmienia, kąpieli czy spania.


5. Ożywienie

W tym momencie dziecko jest bardziej ożywione. Widzi już znacznie lepiej, więc robi się coraz bardziej energiczne. Możesz bawić się z nim zabawkami, pokazując mu je, a następnie energicznie potrząsając nimi. Dziecko będzie wesoło ruszało rączkami i nóżkami. Najbardziej żywiołowo reagować będzie, kiedy zbliżać się będzie pora jego karmienia.

6. Pierwsze łzy

W drugim miesiącu rozwija się skomplikowany układ nerwowy, który pozwala dziecku na pierwsze ronienie łez, czego z pewnością nie udało się zaobserwować podczas pierwszego miesiąca, kiedy dziecko po prostu płakało „na sucho”.

7. Bolesne kolki

W tym momencie dziecko zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki w brzuszku, które zwane są „kolką”. Niestety, ma je praktycznie każde dziecko. Wystarczy, że położysz dziecko na nierównym podłożu, pomasujesz mu brzuszek lub po prostu zafundujesz mu cieplutką kąpiel.

Spędzaj w tym momencie ze swoim maluchem jak najwięcej czasu, ponieważ bardzo go od ciebie potrzebuje. Wystarczy, że się położysz, a potem umieścisz dziecko na swoim brzuchu, aby mogło chłonąć twe ciepło i słuchać bicia twojego serca. Czytaj mu bajki, potrząsaj mu grzechotką i po prostu przy nim bądź. Dużo do niego mów, aby mogło chłonąć coraz więcej słów. Musisz w tym momencie okazać mu maksymalnie dużo ciepła. A już niedługo przed wami trzeci miesiąc. Sprawdź koniecznie jak zachowuje się maluch około trzeciego miesiąca swojego życia.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO