Wynajem mieszkania – porady, wzór umowy i wskazówki dla najemcy i wynajmującego


  • 19 lipca 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Wynajmowanie mieszkania

Od zawsze na rynku nieruchomości funkcjonują dwa rodzaje praw do mieszkania. Pierwszy z nich to mieszkanie własnościowe, którego jesteśmy właścicielem i jedyną osoba mającą prawa do niego. Drugi to równie popularne, szczególnie wśród młodych ludzi wynajmowanie mieszkań. Studenci, osoby pracujące w różnych miejscach, podróżnicy oraz Ci, którzy nie chcą wiązać się kredytami – to grupy najczęściej wybierające wynajem. Nie trzeba tu olbrzymiego wkładu finansowego, załatwiania formalności związanych z zakupem i przejęciem mieszkania, ani znacznych nakładów finansowych – to wszystko leży w zakresie właściciela nieruchomości. Wynajmująca osoba otrzymuje gotowe do zamieszkania lokum, z którego za korzystanie zobowiązuje się płacić określone umową należności (zwykle czynsz i media). W przypadku kiedy chcemy zmienić miejsce zamieszkania nie musimy martwić się losem obecnego, wystarczy że spakujemy swoje rzeczy i przeniesiemy w inne miejsce. Bez dodatkowych formalności i komplikacji.

 

Rosnący popyt na rynku nieruchomości 

Rynek nieruchomości w naszym kraju od zawsze ma tendencje wzrostowe. Pojawia się coraz więcej mieszkań, deweloperzy nie tracą czasu i powstają coraz to nowe osiedla z setkami mieszkań, które trzeba zapełnić ludźmi. Jak wiadomo, rośnie współczynnik urbanizacji w Polsce, co za tym idzie, coraz więcej osób migruje z prowincji do dużych miast. To właśnie tam rynek nieruchomości rozgrzany jest niemal do czerwoności przez ilość ofert, zmiany cenowe i prawne. W miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków mnogość ofert jest tak wielka, że niemal każdego dnia, przeglądając portale ogłoszeniowe natrafimy na coś nowego. Wielka podaż jest efektem jeszcze większego popytu. Powstają nowe uczelnie, stare przyjmują więcej uczniów, wzrasta ilość przedsiębiorstw, a więc zwiększa się liczba mieszkańców. Każdy chce mieć swój dach nad głową, więc nie zanosi się by nieruchomości miały zwolnić swój bieg.

 

Jak dobrze wynająć mieszkanie? 6 porad dla wynajmującego:

1. Sprawdź na własną rękę, czy opis okolicy zgadza się z otoczeniem.

Przeprowadź wywiad środowiskowy rozmawiając z potencjalnymi sąsiadami, urządź sobie spacer po okolicy i sprawdź czy faktycznie jest tak cicho, czysto i spokojnie. Porównaj faktyczne warunki dojazdowe z tymi z treści ogłoszenia, zdziwiłbyś jak bardzo potrafi rozciągnąć się podawane „10 minut tramwajem do centrum”.

2. Sprawdź, kto jest właścicielem mieszkania

Często osoba, z którą ustalasz warunki wynajmu i porozumiewasz się z nią od początku procesu, nie jest właścicielem tylko jego przedstawicielem. Może to być były lokator, który szuka kogoś na swoje miejsce, ktoś z rodziny właściciela lub pośrednik z biura nieruchomości. W każdym przypadku poproś o podanie danych oficjalnego właściciela oraz pokazania aktu własności. Miej pewność, że wszystko odbywa się legalnie i za zgoda osoby, do której mieszkanie należy.

3. Nie pozwól się przesłuchiwać

Nie wiedzieć skąd się to bierze, ale często właściciele urządzają najmującym swego rodzaju przesłuchanie. Padają pytania jak często bywamy w mieszkaniu, czy pijemy alkohol, czy mamy dziewczynę/chłopaka itd. Oczywiście często wynika to tylko z ciekawości właściciela, który chce poznać bliżej osoby, którym mieszkanie wynajmuje. Nadgorliwość w tej kwestii może być też sygnałem, że właściciel będzie chciał „pilnować mieszkania”, co w praktyce przełoży się na niezapowiedziane i częste wizyty, które niekoniecznie przypadną Ci do gustu.

 

4. Ustal jasno warunki płatności

Sposób dokonywania zapłaty (gotówka lub przelew), termin jej dokonywania oraz odbiorcę. Najlepiej niech to będzie jeden numer konta, na który przelejesz wszystkie opłaty i otrzymasz z tego potwierdzenie. Płatności gotówką wymagają osobistej wizyty właściciela i wypisywania pokwitowania odbioru zapłaty, które z kolei trzeba również przechowywac.

5. Ustal jasno warunki mieszkania

Okres wypowiedzenia, możliwość trzymania zwierząt, aranżacji wnętrza na własną rękę, naprawy zniszczeń, dokonywanie konserwacji i drobnych reperacji – w każdej kwestii powinniście mieć jasność co do strony odpowiedzialnej za dany element. Lepiej poświęcić tu trochę więcej czasu na dokładne sporządzenie treści, gdyż pozwoli to uniknąć kłopotów i nieporozumień w przyszłości.

6. Nigdy nie wynajmuj mieszkania bez umowy!

To najgorsze co można zrobić, nawet jeśli właściciel kusi w zamian niższą ceną. W razie jakichkolwiek problemów lub sporów, możesz zostać wyeksmitowany w ciągu godziny z mieszkania i nic z tym nie będziesz mógł zrobić, a jeśli chodzi o kwestie finansów to cóż… doskonale wiemy do niektórzy potrafią się posunąć by wyłudzić dodatkowe pieniądze. Miej się na baczności i podejmuj wszystkie decyzje z rozwagą!

Udało Ci się już wynająć mieszkanie? Przeczytaj: Jak zaplanować budżet domowy?



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze