Jak zrobić oczko wodne w swoim ogrodzie?

Odpowiednio przygotowany i zadbany zbiornik wodny może stać się ozdobą każdego ogrodu czy działki. Jego stworzenie może okazać się łatwiejsze niż się spodziewamy. Wiele osób korzysta z gotowych form i szablonów dostępnych na rynku. Oczko może mieć dzięki temu oczekiwany kształt, głębokość i wielkość lustra wody na jakich od początku nam zależy.

Jak zacząć?

Na początku warto zastanowić się jakich rozmiarów zbiornika wodnego potrzebujemy. Najmniejsze oczka wodne zmieszczą się nawet w niewielkich ogrodach. W przypadku większych działek teren można zagospodarować nawet na niewielki stawek czy basen. Kiedy mamy już gotowy pomysł należy przygotować wykop, który powinien mieć odpowiednią wielkość i głębokość. Wybierając gotową formę pamiętajmy, że żywiczna jest sztywna i wykop musi być precyzyjny, natomiast forma z tworzyw sztucznych dopasowuje się w pewnym stopniu do nierówności.

Nawet najmniejszy zbiornik wodny powinien mieć chociaż 90 cm głębokości i lustro wody o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Ułatwi to znacząco jego pielęgnacje i umożliwi hodowlę ryb – im płytsze oczko, tym większa szansa, że zamarznie zimą w całości.

Gdzie ulokować mały zbiornik wodny?

Dbanie o nawet niewielki zbiornik wodny bywa problematyczne. Dobrane odpowiednio umiejscowienie oczka pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Unikajmy więc miejsc pod drzewami i krzewami gubiącymi liście, które mogłyby zaśmiecać lustro wody. Ważne jest też nasłonecznienie – całkowicie zacieniony zbiornik wodny straci swój urok, a zbytnia ekspozycja na światło słoneczne przyspieszy rozwój glonów. 


Oczko w głowie

Gdy oczko jest przygotowane zadbać możemy o jego elementy ozdobne. Aby ogród stanowił kompozycyjną całość także należy dobrać odpowiednie elementy upiększające otoczenie. Minimaliści zadowolą się kamiennymi ozdobami, miłośnicy roślin do wyboru mają setki roślin wodolubnych, problemem nie będzie tez stworzenie małej fontanny czy wodospadu. Koniecznym zakupem są pompa i filtr, które dotlenią wodę i ograniczą rozwój glonów. Jeśli zdecydujemy się na hodowlę rybek pamiętajmy aby je dokarmiać i regularnie czyścić zbiornik wodny z zanieczyszczeń.
Przy kamiennych konstrukcjach warto zadbać o swobodne zejście do lustra wody dla zwierząt takich jak żaby czy ptaki.

Latem należy zadbać natomiast o wymianę i uzupełnianie wody, która intensywnie paruje – szczególnie z małych zbiorników. Dobrą robotę wykonać tutaj częściowo za nas mogą krzewy i rośliny wodne, które będą rzucać swój cień na lustro wody.

Bezpieczeństwo i wygoda

W przygotowaniu oczka wodnego, czy innego zbiornika wodnego, zadbajmy o swoją wygodę i komfort. Niezależnie czy jest to ozdobne oczko wodne z rybkami, czy basen mający nas ochłodzić w upały, nie bójmy się gotowych form, które są bezpieczne i trwałe. Wykorzystajmy potencjał naszej przestrzeni upiększając je lustrem wody, które odpowiednio zadbane będzie cieszyć oczy przez wiele lat, posiadając równocześnie praktyczne zastosowania.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO