Oto powody przez które nie dostajesz pracy


  • 14 sierpnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

W związku z szukaniem pracy, chęcią zmiany stanowiska – powinieneś wiedzieć jak przygotować się odpowiednio do rozmowy rekrutacyjnej. Jest kilka błędów, które popełnia wiele osób, które zaprasza się na rozmowę o pracę. O tyle ciężkie są te błędy, że potrafią w prosty sposób przekreślić możliwość otrzymania pracy na danym stanowisku. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że kandydat nie potrafi odpowiedzieć na najprostsze pytania – bo nie jest przygotowany, nie docenia się. W dodatku nie wiedział jak się na taką rozmowę ubrać i przyszedł w podartych jeansach. Co zrobić, żeby uniknąć najpopularniejszych błędów na rozmowie o pracę? Jakie to błędy?

Sprawdź także: mobbing w pracy

Nie masz pewności siebie i nie potrafisz wskazać dokładnie swoich umiejętności

Kiedy pada pytanie o to, co dokładnie potrafisz – nagle zamierasz. Nie umiesz wydusić z siebie słowa, dukasz jakieś utarte frazesy. Najważniejsze co możesz dla siebie zrobić na rozmowie o pracę to jasne wskazanie tego, co potrafisz. Czego nauczyłeś się w szkole i na przestrzeni lat w danym zawodzie. Nie możesz być fałszywie skromny – to nie jest na to czas. Im lepsze miałeś osiągi, lepsze wyniki, więcej potrafisz tym lepiej dla ciebie. Szczególnie, kiedy siedzisz na rozmowie o pracę. Nie ma co się tutaj mitygować bo to nie jest miejsce i czas. Poszczypiesz się, że czegoś nie wolno w innej sytuacji. Teraz musisz powiedzieć co potrafisz zrobić, co robiłeś, jakie przyniosło to skutki, czy wszystko wykonałeś z sukcesem. Czy jesteś taki i taki, że umiesz to i tamto. Pracodawca chce konkretów – daj mu je.

zdj2

Robisz coś bardzo słabego – spóźniasz się na rozmowę

Po to dogaduje się termin rozmowy z rekruterem, żeby na pewno zdążyć na rozmowę o pracę. Jeśli trzeba wyjść wcześniej – wychodzi się wcześniej. Jeśli to duże miasto – bierze się pół godziny poprawki, że coś się może zepsuć. Niektórzy oczywiście będą wyrozumiali (jeśli dasz im znać), ale dla innych będzie to bardzo złe, pierwsze wrażenie, którego nie da się zatrzeć. Ktoś może nie chcieć cię zatrudnić w obawie przed tym, że to naturalna praktyka. Jeśli naprawdę zastosowaliście wszelkie środki ostrożności, a mimo to coś wam nie sprzyja po drodze i macie przypuszczenia, że się spóźnicie – dzwońcie do rekrutera czy innej osoby odpowiedzialnej za umawianie spotkań, przeproście, poproście o przełożenie spotkania kilka/kilkanaście minut później. Nie zostawiajcie nikogo bez informacji!

Sprawdź także: jak skutecznie sprzedawać?

Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić – kłamstwo

Szacuje się, że ponad 50 osób na 100, które zaprasza się na rozmowę o pracę, skłamały na rozmowie lub już na poziomie swojego CV. Jeśli na jakiekolwiek pytania rekrutera pokusi cię, aby odpowiedzieć kłamstwem – miej świadomość, że jeśli w jakikolwiek sposób to wyjdzie (weryfikacja umiejętności, ktoś cię skojarzy, ktoś sobie sprawdzi, przejrzy twoje media społecznościowe itp.), to jesteś kandydatem spalonym na samym początku. Po prostu zostajesz skreślony i koniec. Nie ma drugich szans, a to nie jest film z J.Lo „Teraz albo nigdy”.
Nie interesuje cię miejsce, do którego idziesz na rozmowę o pracę
Po prostu, mówiąc krótko, nie czytasz informacji o historii firmy, jej problemach, zarządzie, o tym co planują wprowadzić do niej w najbliższym czasie, nie zapoznajesz się z jej misją i tak dalej. Kiedy ktoś cię zapyta „czym, według pani się zajmujemy?”, a ty nie będziesz potrafił odpowiedzieć albo powiesz „nie wiem, rekrutowałem w wiele miejsc”… No cóż. To mówi wiele o człowieku. Jeśli nawet nie wie gdzie wysłał swoje CV?

zdj1

Nie ubrałeś się odpowiednio w stosunku do sytuacji, w której się znajdziesz

Ponad 60% szefów twierdzi, że odpowiedni strój na rozmowie o pracę to podstawa. Jeśli pójdziesz w dziurawych spodniach, brudnych butach albo postawisz na jakiś zabawny T-shirt, NAWET JEŚLI TO START-UP to musisz się liczyć z tym, że możesz nie zostać najlepiej oceniony przez pracodawcę albo rekrutera. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, więc jak najlepiej o nie zadbaj – zawsze ubierz się odpowiednio w stosunku do tego, gdzie idziesz. ZAWSZE zadbaj o to, żeby twój ubiór na rozmowie o pracę był nienaganny. Po prostu. To oszczędzi ci wielkiego rozczarowania.

Jeśli unikniesz tych błędów – wyróżnisz się na tle jakieś połowy kandydatów. Naprawdę! Takie proste, a dla niektórych wręcz nieosiągalne.

Sprawdź także: jak ubierać się na rozmowę o pracę?



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze