Dlaczego pracodawcy chętnie zatrudniają studentów?


  • 10 kwietnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Pracujący studenci to już norma na polskim rynku pracy. Młodzi ludzie często chętnie sięgają po możliwości zarobku w sposób legalny. Dotyczy to także studentów stacjonarnych, którzy gotowi są połączyć zajęcia z obowiązkami zawodowymi. Często pracodawcy pozwalają takim osobom na układanie własnego grafiku, który nie będzie kolidował z uczelnią. Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie osób, które się uczą. Coraz częściej jest to wręcz jedno z wymagań, jakie pracodawca stawia w procesie rekrutacji. Skąd takie zainteresowanie zatrudnieniem żaków?

Młodzi, kreatywni, dyspozycyjni…

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na profil statystycznego studenta. Jest to osoba młoda, ambitna, którą charakteryzuje często nieszablonowe myślenie i świetna znajomość trendów czy technologii. Młodzi ludzie świetnie odnajdują się chociażby w mediach społecznościowych. Brak doświadczenia nie stanowi tutaj znaczącego problemu – nowi pracownicy z młodej grupy wiekowej bardzo szybko odnajdują się w nowych zadaniach i nie brak im zapału. Student, który podejmuje pierwszą pracę jest też pozbawiony negatywnych cech i przyzwyczajeń z poprzednich stanowisk pracy. Bardzo często taki pracownik jest bardziej skrupulatny, rzetelny i punktualny niż osoba z większym doświadczeniem. Dodatkowo dochodzi dyspozycyjność – pracownik rzadko godzi się na pracę w wolne weekendy, które dla studenta są wspaniałą okazją na dorobienie do swojego budżetu. Student to więc osoba młoda, nie znająca słowa rutyna, kreatywna a przede wszystkim pełna młodzieńczej werwy. Jeśli dodamy do tego umiejętności i nawet minimalne doświadczenie otrzymamy pracownika niemal idealnego.

zdj1

Student jest tańszy!

Podstawowy powód zainteresowania pracodawców zatrudnieniem studentów nikogo nie zaskoczy. Chodzi przede wszystkim o pieniądze. Ogromna większość uczących się zatrudniana jest na umowie zlecenie. Jeśli student dodatkowo nie przekroczył 26. roku życia, pracodawca w ramach takiej umowy nie jest zobowiązany do opłacania składki ubezpieczeniowej ZUS. To znacząco obniża koszty zatrudnienia i często przekonuje pracodawcę do zatrudnienia osoby, która podlega pod składki ubezpieczeniowe rodziców.

Ponadto pracodawca nie musi wypłacać takiej osobie pensji za czas urlopu i choroby. To znaczące ułatwienie dla zatrudniającego w porównaniu do umowy o pracę. Ponadto umowa zlecenie jest znacznie mniej skomplikowana, co pozwala uniknąć zagmatwanej papierologii, czasu i pieniędzy.

Warto pamiętać, że umowa zlecenie niesie też pewne korzyści dla zatrudnionego, choć niektórzy narzekają na taką formę zatrudnienia, nazywając ją umową śmieciową. Student pracujący w ramach umowy zlecenie może liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie netto, niż osoba na identycznym stanowisku zatrudniona w ramach umowy o pracę.

Jak widać studenci są wbrew pozorom pożądani na rynku pracy. Niektóre firmy już w procesie rekrutacji zaznaczają, że interesują je wyłącznie odpowiedzi od osób, które posiadają status studenta. Warto aby sami zainteresowani – poszukujący pracy, zdawali sobie sprawę z tego, że mogą bez trudu znaleźć satysfakcjonującą ich pracę, a nawet negocjować z nowym pracodawcą.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze